BRATISLAVA - (TASR) - Ekonomický rast v stálych cenách, to znamená meraný hrubým domácim produktom (HDP), má Slovenská republika a Poľsko dlhodobo najvyšší z krajín centrálnej Európy. Z hľadiska spotreby sa na tomto raste výrazne podieľa najmä tvorba hrubého fixného kapitálu. Na minulotýždňovom zasadaní Rady pre hospodársky rozvoj Slovenska to povedal podpredseda vlády SR Sergej Kozlík. Táto tvorba hrubého fixného kapitálu v Českej republike predstavovala 33 percent v roku 1996 a 30 percent v roku 1997, na Slovensku je to 36,9 percenta v roku 1996 a 38,6 v roku 1997. To znamená, že v tomto smere ide na Slovensku o citeľný investičný pohyb na rozdiel od Poľskej republiky a Maďarskej republiky, kde tento proces výrazne stagnuje. Kozlík poznamenal, že zahraničná zadlženosť SR v uplynulom roku vzrástla o dve miliardy dolárov a dosiahla 9,895 miliardy dolárov, ale je stále porovnateľná, alebo nižšia než v porovnateľných krajinách centrálnej Európy.
Celková štátna zadlženosť, to znamená súčet zahraničnej zadlženosti vládneho sektora a komerčnej podnikateľskej sféry: SR a ČR majú ďaleko nižšiu mieru zadlženosti - SR 23,8 percenta HDP, ČR zhruba 18,8 HDP. Na porovnanie: v prípade Maďarska je to 77,6 percenta a v prípade Poľskej republiky 49 percent štátneho dlhu k HDP.
V roku 1997 SR mala mieru deficitu obchodnej bilancie 7,6 percenta, čo je menej, ako mala Poľská republika aj ČR. S. Kozlík tvrdil, že deficit zahraničného obchodu má klesajúcu tendenciu. Zdôraznil, že SR má z transformujúcich sa krajín najnižšiu infláciu - 6,1 percenta v roku 1997, zatiaľ čo v Poľsku predstavovala 14,9 percenta, v Maďarsku 18,3 percenta a v ČR 8,5 percenta. Na uvedených príkladoch chcel podpredseda vlády ukázať, že SR má podobné a v mnohých prípadoch menšie problémy než ostatné tranzitívne krajiny strednej Európy.
Kozlík priznal, že v kumulatívnom vyjadrení prišlo na Slovensko najmenej zahraničných investícií (od roku 1990 iba 1,1 mld USD). Podľa Kozlíka je objem zahraničných investícií v Maďarsku vysoký, ale ich štruktúra je nevýhodná, lebo je tam "vlastný vstup technológií minimálny". Úlohou SR - podľa jeho slov - naďalej zostáva pokračovať v ozdravných opatreniach, udržať ekonomický rast na piatich percentách a hospodársky sa priblížiť ku krajinám Európskej únie.