WTO má vyššie právomoci ako GATT

Svetová obchodná organizácia WTO (World Trade Organization) vznikla ako nástupnícka organizácia staršej GATT v roku 1995, sídli v Ženeve (Švajčiarsko). Dohoda GATT (dohoda o clách a obchode ) bola v roku 1949 prijatá 23 štátmi, medzi jej signatármi bolo .

Svetová obchodná organizácia WTO (World Trade Organization) vznikla ako nástupnícka organizácia staršej GATT v roku 1995, sídli v Ženeve (Švajčiarsko). Dohoda GATT (dohoda o clách a obchode ) bola v roku 1949 prijatá 23 štátmi, medzi jej signatármi bolo aj Československo. Už vtedy si GATT dala do vienka pomáhať svetovému obchodu najmä znižovaním ciel a ostatných tzv. netarifných prekážok obchodu. Pred vznikom WTO GATT podpísalo 126 krajín. V dohode GATT sa signatárske štáty zaviazali, že budú rešpektovať zákaz diskriminácie dovážaného tovaru, zákaz jeho kvantitatívnych obmedzení a slobodu tranzitu tovaru. Počas existencie GATT sa konali rokovania štátov združených v GATT, kde sa usilovali nájsť dohodu o znížení ciel a ostatných obchodných prekážok. Tieto rokovania sa nazývali kolá, v šesťdesiatych rokoch sa uskutočnilo Kennedyho kolo, neskôr Tokijské kolo a v septembri 1988 sa začalo Uruguajské kolo, ktoré sa skončilo až v roku 1994 a vyústilo do založenia WTO. Oproti GATT má WTO väčšie právomoci a jasnejšie pravidlá činnosti. WTO reguluje aj poskytovanie služieb cez hranice štátov a využívanie duševného vlastníctva. Členom WTO nie sú okrem niektorých menej významných štátov Ruská federácia, Čína, Juhoslávia a Chorvátsko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Svetový obchod minulý rok vzrástol

WTO vydáva správy o svetovom obchode, v správe za minulý rok sa hovorí, že objem svetového obchodu sa napriek turbulenciám na ázijskom trhu zvýšil o vyše 9 %. Najvyššia dynamika obchodu bola zaznamenaná v USA a v Kanade, vyše 10 %, a v oblasti južnej Ameriky dokonca vyše 12 %. Príčinou bol silnejší dolár, ktorý spôsobil prílev tovaru do USA a Kanady. V štátoch EÚ bol vykázaný rast zahraničného obchodu v priemere o 8 %. Pritom za rok 1996 bol vykázaný polovičný rast. Rast exportnej výkonnosti preukázali za minulý rok európske postsocialistické krajiny až o 11 %. Celková hodnota medzinárodného obchodu dosiahla podľa WTO 5300 mld USD. Na dynamiku obchodu mal spomaľujúci vplyv aj silnejúci dolár počas minulého roka.

SkryťVypnúť reklamu

Konkrétne závery na konferencii WTO chýbali

Minulý týždeň sa na fóre WTO v Ženeve stretli zástupcovia 132 štátov. Cieľom konferencie bolo dať impulz k ďalšej liberalizácii svetového obchodu. Generálny riaditeľ WTO Renato Ruggiero povedal, že odolať tlaku zástancov protekcionizmu v obchode je podmienkou ďalšieho hospodárskeho rastu. Ruggiero priznal, že protekcionistické nálady stúpnu v dôsledku hospodárskej krízy na Ďalekom východe. Ruggiero vyzval bohatšie krajiny, aby sa nebránili dovozu agrotovaru a textilu z chudobnejších krajín. Medzi USA a predstaviteľmi EÚ je spor, či liberalizovať najprv všetky oblasti obchodu (tak si prajú štáty EÚ), alebo najprv agrosektor - to je názor americkej administratívy. Medzi EÚ a USA tlie obchodná vojna v pšenici (USA nechcú prijať európsku pšenicu, ktorej produkcia je bohato subvencovaná), štáty EÚ zasa nechcú na svojom trhu americkú hydinu.

SkryťVypnúť reklamu

Na konferencii minulý týždeň vystúpil prezident USA Bill Clinton s prejavom, v ktorom sa zasadil o odstraňovanie obchodných bariér. Potvrdil európsky zámer odstraňovať prekážky vo všetkých odvetviach. Clinton sa zasadzoval za vytvorenie ešte otvorenejšieho svetového ekonomického systému, ktorý umožní vznik ďalších pracovných príležitostí a spôsobí zvýšenie príjmov v zaostalejších krajinách. Clinton povedal, že buď sa zabarikádujeme, alebo svoje sily zapojíme do zmien v prospech našich národov. Clinton navrhol vytvorenie fóra, na ktorom by sa skupiny spotrebiteľov, aktivisti ochrany životného prostredia, predstavitelia odborov a podnikov mali vyjadriť k ďalšej orientácii WTO. Clinton odporučil užšiu spoluprácu medzi Medzinárodnou organizáciou práce a WTO.

SkryťVypnúť reklamu

Rokovanie zástupcov WTO v Ženeve neprinieslo nové multilaterálne dohody pre svetový obchod, ak nepočítame dohodu podľa ktorej budú členské štáty WTO tolerovať bezcolný obchod prostredníctvom Internetu minimálne počas nasledujúceho roka. Do budúcej konferencie WTO má byť vypracovaný dokument, ktorý by sa zaoberal všetkými aspektmi elektronického obchodovania s tovarom. Hlavným záverom konferencie je výzva na odpor k protekcionizmu v obchode a výzva na ďalšiu liberalizáciu svetového obchodu.

Konferencia sa dotkla aj ázijskej finančnej krízy, týmto krajinám adresovala výzvu: Zachovanie otvorenosti všetkých trhov musí byť kľúčovým prvkom trvalého riešenia ázijskej finančnej krízy.

Slovensko zastupoval na konferencii WTO štátny tajomník ministerstva hospodárstva Ján Foltín. Na konferencii WTO sa zúčastnil aj Fidel Castro, kubánsky vodca, za ČR Karel Kühnl, minister priemyslu a obchodu, britský premiér Tony Blair. Na budúci rok sa má konať konferencia WTO v USA.

SkryťVypnúť reklamu

Odporcovia globalizácie vyčíňali aj v Prahe

Globalizácia svetového obchodu má svojich odporcov aj v radoch ľavicovo a ekologicky orientovaných radikálnych organizácií. Mnohí majú blízko k anarchistom. Títo aktivisti privítali účastníkov konferencie demonštráciami. Podobné demonštrácie boli aj v

iných európskych mestách. Do rámca týchto aktivít patria aj demonštrácie predminulý víkend v Prahe.

Novinky v CEFTA

Nedávno konštatoval minister poľnohospodárstva Josef Lux, že rokovanie ministrov poľnohospodárstva štátov CEFTA o liberalizácii vzájomného agrárneho obchodu sa zastavilo. Podľa Luxa rokovanie zastavil postoj Slovinska a Rumunska a tiež Maďarska a Poľska. Jedine ČR a Slovensko boli podľa Luxa pripravené zaviesť nulové clá na dohodnuté agrotovary od 1. januára 1998. Ostatné štáty tento skôr vyslovený záväzok spochybnili. Predstaviteľ Slovinska nedávno sľúbil, že čiastočne uvoľní agrárny obchod v roku 1999 a úplne v roku 2000. V Ženeve na fóre WTO rokovali predstavitelia Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA) o postupe prijatia Bulharska za člena tejto tohto združenia.

SkryťVypnúť reklamu

Štáty cairnskej skupiny sú proti dotáciám

V rámci WTO existuje tzv. cairnská skupina štátov nazvaná podľa Cairns (Austrália) - miesta svojho založenia v roku 1986. Jej členmi sú Austrália, Argentína, Brazília, Filipíny, Fidži, Chile, Indonézia, Juhoafrická republika, Kanada, Kolumbia, Malajzia, Nový Zéland, Paruguay, Thajsko a Uruguaj. V týchto krajinách štát významnejším spôsobom nepodporuje poľnohospodársku produkciu. Štáty cairnskej skupiny počas fóra WTO vyhlásili, že budú vyvíjať tlak na EÚ, aby znižovala podporu poľnohospodárstva, lebo je to nakoniec aj v záujme EÚ. Do týchto aktivít cairnská skupina zainteresovala USA, hoci tie podporujú domácu poľnohospodársku produkciu. V krajinách EÚ sa poľnohospodárska produkcia podporuje sumou 50 mld ECU ročne.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Juraj Ďurčenka

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 348
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 922
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 158
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 813
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 174
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 688
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 610
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu