Začiatkom sedemdesiatych rokov sa rozhodlo, že spotrebu elektrickej energie ČSSR majú v základnom zaťažení pokryť jadrové elektrárne. Ako prvá sa rozbehla výstavba Jadrovej elektrárne v Mochovciach na južnom Slovensku. Investičný zámer z roku 1978 predpokladal, že prvý a druhý blok budú uvedené do skúšobnej prevádzky v júni, resp. v decembri 1985, tretí blok v júni 1986, štvrtý blok v decembri 1986. Stavba od prvej chvíle meškala. Počas prípravy a výstavby hlavných výrobných dvojblokov sa oneskorené rozhodnutie o novom automatizovanom systéme riadenia ukázalo ako najväčšia brzda stanovenia reálnych úloh. V máji 1991 bol uzatvorený kontrakt na dodávku zariadenia s firmou Siemens.
STÁLE CHÝBALI PENIAZE
Peniaze, ktoré sa podarilo zabezpečiť, umožnili do roku 1992 dohotoviť do istej miery všetky časti diela. Nedoriešené zostalo financovanie dostavby. Doma potrebné zdroje neboli, preto ich Slovenské energetické podniky, š. p. hľadali v zahraničí. V októbri 1991 uzatvorilo konzorcium elektrárenských spoločností Bayernwerk AG, Electricité de France a Preussen Elektra (WEP) so Slovenskými energetickými podnikmi rámcovú dohodu o dlhodobej spolupráci na rozvoji slovenskej energetiky, na jej základe malo konzorcium poskytnúť na financovanie výstavby Jadrovej elektrárne Mochovce úver vo výške 1,1 mld DEM. Podmienky pôžičky stanovila Európska banka pre obnovu a rozvoj (OBRD).
PODMIENKY ÚVERU
Banka požiadala o kladné odporúčanie medzinárodný audit odborných inštitúcií GRS (nemecká) a IPSN (Francúzska). Veriteľmi boli EBRD, Euroatóm, Electricité de France (EdF), BAG a exportné agentúry Francúzska a Nemecka. Predpokladané náklady kontraktu na dokončenie dosiahli podľa obchodnej ponuky výšku 1003 mil. DEM, celkové náklady projektu 1425 mil. DEM. EBRD a Euroatóm viazali poskytnutie úverov na tieto podmienky:
- garancia SR na úvery
- jadrová bezpečnosť dosiahne západoeurópsky štandard
- záruky vlády SR na záväzky Slovenských elektrární v projekte
- fyzická a finančná zainteresovanosť západných sponzorov a dodávateľov, t. j. EdF, BAG, Franatom, Siemens ako ručiteľov kvality dokončenia, bezpečnosti, spoľahlivosti bezpečnej a efektívnej prevádzky
- vytvorí sa rezervný fond na splácanie pôžičiek leasingovými poplatkami pred spustením mochovských blokov exportom elektrickej energie
- zvolí sa vyhovujúce riešenie manažmentu palivového cyklu, vytvoria sa kapacity na skladovanie vyhoreného paliva a ukladanie rádioaktívneho odpadu z prevádzky
- uskutoční sa program informovania verejnosti
- odstavia sa bloky elektrárne V-1 v Jaslovských Bohuniciach v pevných termínoch do roku 2000 bez toho, aby sa odstavenie viazalo na docielenie spoľahlivej komerčnej prevádzky jadrovej elektrárne v Mochovciach.
NOVÁ PONUKA Z ČESKA
V marci 1995 dostala slovenská strana alternatívny návrh financovania dostavby 1. a 2. bloku JE Mochovce, ktorý inicioval generálny dodávateľ technológie Škoda, a. s. Praha, a české finančné inštitúcie. V nadväznosti na tento návrh vláda SR požiadala listom riaditeľa EBRD, aby rozhodnutie o poskytnutí úveru odložil. Alternatívny návrh mal niekoľko výhod.