Po nedávnom schválení nového zákona, ktorý obmedzí pôsobenie súkromných médií v Srbsku, pristúpil srbský parlament k ďalšiemu preventívnemu opatreniu proti opozícii. Schválil zmenu zákona o vysokých školách, podľa ktorej bude v budúcnosti vymenúvanie nových dekanov a profesorov srbských vysokých škôl spadať pod kompetencie vlády, a nie akademických senátov. Ak je teda v normálnych demokraciách zvykom, že v zmysle akademickej slobody osoby na tieto funkcie navrhuje univerzita a potom nasleduje viac-menej formálne potvrdenie, resp. vymenovanie do funkcie hlavou štátu, v Srbsku budú v najbližšom čase osoby na tieto funkcie obsadzovať najvyšší predstavitelia postkomunistickej vládnej koalície. Podpredseda vlády Ratko Markovič na vysvetlenie uviedol, že učitelia vysokých škôl sú príliš spolitizovaní. „Jedným z cieľov nového zákona je zmeniť chorý stav vecí na niektorých univerzitách a fakultách,“ povedal. A minister školstva Jovo Todorovič dodal: „Žiadne politické, stranícke, náboženské alebo ideologické aktivity nebudú na univerzitách a fakultách povolené.“
Na prelome rokov 1996 a 1997 sa stali študenti kľúčovou silou, ktorá prinútila prezidenta Miloševiča, aby uznal spochybňované víťazstvo opozície v komunálnych voľbách. Študenti nemlčia ani tentoraz - zozbierali 35 tisíc podpisov pod protestnú petíciu a v pondelok ju odovzdali poslancom parlamentu. V utorok ráno zasiahla proti zhromaždeniu 2000 študentov pred srbským parlamentom v Belehrade polícia, vrátane policajtov v civile, ktorí infiltrovali masu študentov znútra a niekoľkých študentov zatkli. So zákonom, pochopiteľne, nie sú spokojní ani učitelia - podľa vlády je totiž v Srbsku na šiestich vysokých školách a 81 fakultách až 9500 učiteľov a tento počet treba zredukovať. Ľahko si možno domyslieť, že pri prepúšťaní z práce prídu prví na rad tí, ktorí sa angažovali v protestoch proti vládnej politike, teda tí, ktorí podľa vlády nevhodne vnášali politické spory na akademickú pôdu. Uvažuje sa tiež o obmedzení času štúdia, pretože - podľa údajov, ktoré publikovala agentúra Reuters - len 12 percent srbských študentov vyštuduje svoj študijný odbor načas a štúdium 4-ročného študijného odboru trvá v priemere osem rokov.
Keďže v srbskom parlamente má väčšinu tradičná socialisticko-komunistická koalícia plus Srbská radikálna strana Vojislava Šešelja a časť opozície na protest proti porušovaniu demokracie ani nešla do posledných volieb, rozhodnutia vládnej garnitúry možno na parlamentnej pôde len ťažko meniť. Študentom sa ako bumerang vracia ich angažovanosť na strane opozície v minulosti, a ide do istej miery aj o varovanie do budúcnosti. Belehrad má dosť starostí v Kosove a zostruje sa i spor medzi dvoma zväzovými republikami povojnovej Juhoslávie - Srbskom a Čiernou Horou. Preto treba preventívne eliminovať „domáci“ odpor .
BAŠA JAVŮRKOVÁ