K jeho veľkým doteraz nesplneným túžbam patrí Rusko, Čína, prirodzene Jeruzalem a od utorka oficiálne aj Irak. Verejnosť o začiatku prípravy možnej pápežovej návštevy v Iraku informoval šéf osobitného vatikánskeho Výboru pre prípravu veľkého Jubilea roku 2000, francúzsky kardinál Roger Etchegaray. Zdôraznil pritom, že cieľom pápežovej návštevy by malo byť predovšetkým rodisko patriarchu Abraháma, staroveký Ur. Pôvodne pripravoval Vatikán v roku 2000 symbolické stretnutie, na ktorom by sa zúčastnili zástupcovia troch monoteistických náboženstiev, odvodzujúcich svôj pôvod práve od praotca Abraháma, teda židov, kresťanov i moslimov, na vrchu Sinaj - zdá sa však, že jeho alternatívou by rovnako dobre mohol byť aj iracký Ur.
Popri náboženskom význame však môže mať návšteva Jána Pavla II. v Iraku aj významný politický rozmer. Na jednej strane Vatikán už dlhšie odsudzuje medzinárodné embargo, ktoré OSN na žiadosť USA prijala voči Iraku - dalo by sa teda predpokladať, že pápež, podobne ako v prípade Kuby, opäť trochu provokuje Američanov, ktorí by najradšej Saddáma zniesli z povrchu zeme hrubou vojenskou silou. Na druhej strane má však súčasný pápež mimoriadne dobré kontakty s ministerkou zahraničných vecí USA Madeleine Albrightovou, o čom svedčia aj dve tesne po sebe nasledujúce osobné stretnutia vo Vatikáne. A tak nie je vylúčené, že cesta je pripravovaná s tichým súhlasom USA, ktoré hľadajú možnosť, ako Husajnovu diktatúru oslabiť zvnútra, jednoducho v tom, že sa Irak otvorí svetu - tak, ako to bolo v prípade už spomenutej Kuby.
Kardinál Etchegaray však novinárov upozornil, že nateraz treba o príprave podobnej cesty hovoriť v podmieňovacom spôsobe, a to zjavne platí aj o akýchkoľvek úvahách, spojených s jej možným dosahom.
JURAJ KITTLER