la.
Pán Gross, necelý mesiac pred voľbami stojí ČSSD pred svojou historickou šancou vyhrať voľby. Napriek tomu doteraz nenašla ochotného partnera, ktorý by s ňou vstúpil do povolebnej koalície. Neznepokojuje vás to?
„Myslím si, že je to skôr dobre. Svedčí to o tom, že politika sociálnej demokracie je politikou, ktorú tu nikto iný nerobí. Po voľbách musíme hľadať nie toho, kto je nám najbližšie, ale toho, kto je nám najmenej vzdialený. Som presvedčený, že nájdeme takých koaličných partnerov, s ktorými budeme schopní dohodnúť sa na určitom kompromise a vytvoríme väčšinovú vládu. Hoci si nerobím ilúzie o tom, že to bude jednoduché.“
Buďme však konkrétni - do úvahy prichádzajú Kresťanskodemokratická únia-Česká strana lidová (KDÚ-ČSL), ktorá je v otázke koalície s ČSSD veľmi nejednotná, a Dôchodcovia za životné istoty (DŽJ), ktorí preferujú záujmy iba jednej skupiny obyvateľstva.
„Samozrejme, DŽJ je určitým problémom. V tom úseku politiky, ktorý ‚obhospodaruje‘, nie sme vo výraznom rozpore. Oni hovoria, čo by chceli, ale už nehovoria, kde na to zobrať prostriedky. Na cieli, to znamená na zlepšení životnej úrovne dôchodcov a sociálne ohrozených skupín, sa zhodujeme. Navyše hovoríme, odkiaľ chceme mať prostriedky, aj akým spôsobom to chceme zrealizovať. Myslím si, že takéto politické strany sú skôr produktom neschopnosti strán zrozumiteľne osloviť určitú skupinu obyvateľov, nevidím ale výrazný problém, aby sme s nimi nemohli spolupracovať. KDÚ-ČSL sa musí rozhodnúť, či s nami do koalície vstúpi, ale budú to oni, ktorí budú musieť riešiť dilemu, či je pre nich prednejší záujem strany, alebo stabilita v štáte.“
V jednej televíznej diskusii ste v súvislosti so sponzorskými aférami Občianskej demokratickej strany (ODS) obvinili Jana Rumla, že bol členom strany, v ktorej neprevládala otvorenosť - bývalí členovia jej vedenia tvrdia, že nič o tajných sponzoroch nevedeli. Ale neplatí to isté aj o ČSSD, ktorej vedenie takisto nebolo informované o všetkých krokoch Miloša Zemana? (Niektorí predstavitelia ČSSD mali v r. 1995 prisľúbiť v nemeckom Bambergu skupine čechošvajčiarskych podnikateľov vládne posty výmenou za finančnú podporu - pozn. red.)
„Samozrejme, určité problémy v tomto smere mali. Ale je tam jeden podstatný rozdiel: Vedenie ODS nebolo informované o tom, čo sa stalo a o tom, že nejaké prostriedky prišli. Sociálna demokracia mala problém v tom, že nebola informovaná o tom, čo by sa stalo, keby… Ja pevne verím, že keby tie rokovania viedli k nejakému výsledku, bolo by o ňom vedenie informované.“
Bola tu ale aj iná kauza, o ktorej ste tiež neboli vopred informovaní - Miloš Zeman vystúpil pred novinármi so závažnými dokumentami, ktoré mali usvedčiť Jana Rumla a Hrad z údajného sprisahania voči ČSSD. Vedenie ČSSD sa opäť ocitlo v úlohe pasívneho pozorovateľa…
„Myslím si, že to bola chyba, že sme neboli informovaní.“
Udalosti v Bambergu, ako aj zverejnenie údajných „konšpiračných“ materiálov Milošom Zemanom neprispeli ani k zlepšeniu vzťahov s prezidentom, ktorý už predtým pohrozil, že nemusí poveriť zostavením vlády predsedu najsilnejšej strany.
„Myslím si, že Václav Havel o tomto hovoril ako o teoretickej možnosti, ktorú mu dáva ústava. Je však určitým nepísaným pravidlom a zvykom, že sa zostavením vlády poveruje predseda víťaznej politickej strany. Ja by som to považoval za niečo ťažko predstaviteľné, keby prezident republiky poveril niekoho iného.“
Už pred bamberskou kauzou sa začalo špekulovať o vnútrostraníckom rozkole vo vnútri ČSSD, o konci „éry“ Miloša Zemana. Sú tieto úvahy opodstatnené?
„V sociálnej demokracii žiadny vnútrostranícky puč nehrozí. Sme demokratická strana a na zjazdoch sa v tajných voľbách bude rozhodovať o tom, ako bude vyzerať vedenie ČSSD. Ja osobne to riešim takto - stáva sa mi, že v niektorých veciach s Milošom Zemanom nesúhlasím, ale jedinou cestou, ako to riešiť, je povedať si to z očí do očí.“
Do dnešného dňa však nie je známa - v prípade volebného víťazstva - tzv. tieňová vláda ČSSD. Na priamu otázku SME reagovala vaša kolegyňa Petra Buzková tiež iba neurčito: „Opýtajte sa Zemana, tiež by ma to zaujímalo…“ Vzniká podozrenie, že v ČSSD nefunguje vnútrostranícka diskusia…
„My o týchto veciach určite diskutovať budeme, teraz je na to dosť málo času. Všetci sme zaneprázdnení volebnou kampaňou.“
EVA GRUBEROVÁ, Praha
(Autorka je stálou spolupracovníčkou SME)