Zdá sa, že pre zlepšenie nálady návštevníkov sú majitelia britských nočných klubov ochotní urobiť všetko. Až z ďalekého Haiti priviezol Andy Woods zaklínača duchov woodoo, ktorý má zábavychtivých ľudí povzbudzovať počas niekoľkohodinového tanečného maratónu. „Súčasná tanečná hudba v sebe nesie vplyvy z Afriky a karibskej oblasti a rytmus bubnov ceremónií woodoo sa podobá mnohým druhom tanečnej hudby,“ hovorí Woods. Leah Gordonová, odborníčka na woodoo, hovorí: „Zúčastnila som sa na mnohých rituáloch woodoo, no doteraz nie som posadnutá zlými duchmi.“
NIČ NEŽ SMIECH
Pod názvom „Nič iné, len sa smiať“ sa 15. júla v kanadskom Montreale začne v poradí už 16. festival smiechu. Udalosť potrvá 11 dní a predstaví záujemcom v montrealských divadelných sálach a na uliciach 300 komických predstavení. Okrem živých koncertov v nezvyčajnom obsadení v rámci tejto svetovo jedinečnej improvizácie vystúpia humoristi z viacerých krajín a na večierku dvojčiat sa divákom predstaví celý rad na nerozoznanie podobných súrodencov. Na uliciach quebeckého Montrealu bude hrať 12 európskych skupín a viaceré miestne orchestre.
PRÍRODNE MODRÉ
Americká firma Monsanto, ktorá sa špecializuje na poľnohospodársku biotechnológiu, vyšľachtila geneticky modifikovanú modrú bavlnu. Nový produkt spôsobí revolúciu na trhu s džínsami a ušetrí výrobcom symbolu americkej kultúry viac ako desať miliárd dolárov ročne. Vedci z Monsanto pretransformovali gén z rastliny, ktorá má modré kvety - nechcú však prezradiť z ktorej, na bavlnu, ktorá vraj raz a navždy vyrieši problémy so znečisťovaním prostredia toxickými chemikáliami používanými pri farbení denimu. Geneticky upravená bavlna bude pre komerčné účely dostupná v roku 2005. Pestovali ju zatiaľ iba v skleníkoch firmy v Kalifornii a teraz si musí zvykať na to, ako sa rastie pod holým nebom.
SÍDLO DE SADE ZMENILO MAJITEĽA
Zámok povestného markíza de Sade zmenil majiteľa. Za 11 miliónov frankov získal Chateau de Saumane v Provence manželský pár žijúci blízko Avignonu. V starobylých múroch tohto sídla z 12. storočia vyrástol Donatien Alphonse Francois markíz de Sade (1740-1814), ktorý si získal pochybnú slávu svojimi eroticko-obscénnymi dielami. Tie ale nevznikli v tomto zámku neďaleko Fontaine-de-Vaucluse, ale prevažne za väzenskými múrmi. Markíz, ktorý dal meno sadizmu, strávil vo väzení tri desaťročia - najprv za sexuálne priestupky a neskôr pre svoje spisy. Ich literárny význam nadobudol uznanie oveľa neskôr, po markízovej smrti. Aké úmysly majú so zámkom markíza de Sade jeho noví majitelia, nie je zatiaľ známe.
(ČTK, TASR)