Japonská polícia včera objavila toxické chemické látky, ktoré členovia sekty Najvyššej pravdy (Óm Šinrikjó) ukryli v zemi na mieste vzdialenom asi 120 kilometrov od Tokia. Osem valcov obsahujúcich 160 kilogramov fluoridu vodičitého polícia objavila na základe výpovedí stúpencov sekty, ktorej útok na tokijské metro s použitím nervového plynu sarin si v marci 1995 vyžiadal 12 životov. Za útok v tokijskom metre a iné trestné činy je obvinených, respektíve odsúdených, 192 členov sekty.
ŠTRAJK V GRÉCKU
Slzotvorným plynom a obuškami zasiahla včera grécka polícia pred budovou parlamentu v Aténach proti demonštrantom, ktorí sa tam zišli na protest proti privatizačným plánom vlády. Podľa polície sa demonštranti snažili prelomiť kordón a vniknúť do budovy parlamentu. Informácie o prípadných zraneniach a materiálnych škodách nie sú zatiaľ známe. Protest pred aténskym parlamentom sa uskutočnil v rámci včerajšieho 24-hodinového celonárodného štrajku, ktorým obyvatelia Grécka protestovali proti vládnym plánom na privatizáciu bánk a ďalších štátnych podnikov.
SPOLUVINNÍK ATENTÁTU PRED SÚDOM
Proces s Michaelom Fortierom, človekom, ktorého mlčanie stálo život 168 ľudí usmrtených pri bombovom útoku v americkom meste Oklahoma City, sa začal včera v budove federálneho súdu neďaleko miesta tragédie. Fortier je obžalovaný z toho, že v apríli roku 1995 neupozornil políciu na plán Timothyho McVeigha vyhodiť do vzduchu budovu oklahomského federálneho úradu. Obvinený, ktorý vedel o plánoch páchateľa, počas vyšetrovania tragickej udalosti vedome klamal. Priznal sa k tomu, že pomohol s dopravou a predajom zbraní, ktoré ukradol ďalší z páchateľov útoku Therry Nichols. Ten za získané peniaze financoval celý teroristický čin.
ČÍNA PONÚKA POMOC
Čína by mohla využiť svoje styky s niektorými krajinami Blízkeho východu a pomôcť tak dosiahnuť mier v oblasti. Na tlačovej konferencii usporiadanej v rámci oficiálnej návštevy Číny to včera povedal izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Peking, ktorý má dobré styky s Iránom a Irakom, v minulosti podporoval Organizáciu pre oslobodenie Palestíny a s Izraelom nadviazal diplomatické vzťahy až v roku 1992. Na otázku, aký význam bude mať jeho terajšia návšteva Číny, Netanjahu oznámil, že dúfa, že sa medzi oboma vládami vytvorí „komunikačný kanál, ktorý bude môcť byť využitý na vytvorenie mierového pásma pri hraniciach Izraela“. (TASR, ČTK)