Americký prezident Bill Clinton v pondelok nariadil používať v písomnostiach americkej federálnej vlády bežný jazykový štýl. „Jednoduchý štýl šetrí čas, námahu a peniaze vlády i súkromného sektora,“ uvádza sa v smernici prezidenta vedúcim federálnych agentúr a ministerstiev. Používaním jednoduchého jazyka vysielame jasný signál o tom, čo vláda robí, čo vyžaduje a aké služby ponúka, napísal B. Clinton v dokumente, ktorý je na federálne pomery napísaný veľmi jednoduchým štýlom. Prezident vyzval na používanie „bežných, každodenných slov s výnimkou nevyhnutných technických termínov“ a požiadal tvorcov písomností, aby voľne používali zámená, činný rod a krátke vety.
ZATKLI ZLODEJOV VAJEC
Mexická polícia v pondelok podľa slov miestnej prokuratúry zadržala dvoch mužov s nákladom 14 tisíc vajec morských korytnačiek, ktoré priekupníci po celom svete s úspechom ponúkajú ako vzácne afrodiziakum. Oboch pytliakov chytili, keď sa úlovok snažili dopraviť nákladným autom z Acapulca na tichomorskom pobreží do mexického štátu Oaxaca. Fakt, že morské korytnačky, rovnako ako ich vajcia, sú v Mexiku od roku 1990 chránené, chudobným dedinčanom v ich zbere nebráni. Tento vítaný zdroj obživy totiž aj napriek snahám mexických ochranárov zamestnať ich radšej čistením pláží či zberom palivového dreva vynáša podstatne viac.
SVEDOMITÍ OBČANIA
Maiharský zlodej, ktorý ukradol balík so 70 miliónmi jenov (500 tisíc dolárov), všetko stratil v momente, keď sa mu uprostred ulice vak roztrhol. Okoloidúci chodci boli natoľko čestní, že namiesto toho, aby lietajúce peniaze poskrývali do svojich vreciek, svedomito pomáhali polícii pri ich zbere. Zo 7000 kusov bankoviek napokon nechýbala ani jedna. Jeden zo svedkov na polícii vypovedal, že 27-ročného Šindžiho Šina videl, ako všetky rozsypané bankovky nechal na zemi a z miesta činu utiekol. Š. Šin pred japonskou políciou uviedol, že peniaze ukradol z auta, ktoré patrilo istému obchodníkovi s nehnuteľnosťami.
PSI NAJRADŠEJ HRYZÚ POŠTÁROV
Až 65 poštových doručovateľov pohrýzli psi v minulom roku v americkom Houstone. Podľa štatistiky sa tým toto texaské mesto stalo najnebezpečnejším mestom pre poštových doručovateľov v celých USA. Na druhom mieste v počte uhryznutí sa umiestnilo Chicago s 55 prípadmi, nasledovalo Miami s 36, Los Angeles s 29 a Cleveland s 25 uhryznutiami. Odborníci sa zatiaľ nezhodli na tom, prečo práve zvieratá v Houstone útočia najčastejšie, ale podľa všetkého to má na svedomí veľký počet túlavých psov v meste. Zodpovedné orgány v Houstone musia každý rok utratiť neuveriteľných 100 tisíc štvornohých miláčikov, ktorých už nikto nechce.
NEMAJÚ NA KONKUBÍNY
Inzerát v hongkonskom ľudovom denníku Apple Daily ponúka: „Kto si želá druhú alebo tretiu ženu, nech zváži moju ponuku. Moja spoločnosť vyjde len na 5000 hongkonských dolárov“ (asi 670 amerických dolárov). Čínskym konkubínam málo záleží na tom, či budú druhé alebo tretie, píše francúzsky denník Le Monde. Medzi ženami v domácnosti sa však počet samovrážd v roku 1996-97 zdesaťnásobil. Hoci konkubinát prestal oficiálne platiť v roku 1931, v miestnej praxi zostáva zakorenený. Až v poslednom polroku sa situácia začína meniť. Ázijská kríza vyprázdňuje peňaženky a páni majú z nákladov na konkubínu strach. Rastúci počet hongkonských záletníkov sníva o tom, že sa druhej rodiny zbavia.
(TASR, ČTK)