pôdy západného brehu Jordánu výhradne na cesty v blízkosti osád. O podmienkach, ktoré predložil americký vyjednávač pre Blízky východ Dennis Ross izraelskej aj palestínskej strane v stredu, včera informoval denník Haarec.
Návrh predpokladá, že Izrael odovzdá v troch etapách palestínskej samospráve časti západného brehu Jordánu, ktoré v súčasnosti kontroluje alebo sám (zóna C), alebo spoločne s Palestínčanmi (zóna B). Izrael odovzdá podľa návrhu 14,2 percenta územia zóny B pod výlučnú palestínsku kontrolu (zóna A). Ďalej by mal židovský štát previesť 12 percent územia zo zóny C do zóny B a jedno percento pôdy zóny C by malo prejsť priamo do zóny A. Ak sa obidve strany dohodnú na 12-mesačnom sťahovaní izraelskej armády, hneď na začiatku tejto fázy sa začnú rozhovory o definitívnom štatúte palestínskych oblastí.
USA vyhoveli požiadavke izraelskej vlády a do návrhu začlenili "systematický program" zhabania zbraní, ktoré Palestínčania nelegálne vlastnia. Zatiaľ sa nepodarilo presadiť jednu z hlavných požiadaviek izraelskej strany na zrušenie tých článkov palestínskej ústavy, ktoré požadujú zničenie Izraela.
Izraelskí pravicoví poslanci včera pohrozili premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi zosadením, ak pristúpi na podmienky. Tajomník izraelskej vlády Danny Naveh včera síce oznámil, že zverejnený návrh je už zastaralý a že bol pozmenený, ale ďalší vládni predstavitelia aj Palestínčania tvrdia, že americké podmienky sú platné. "Budeme hlasovať proti premiérovi a snažiť sa o jeho zosadenie, ak na plán pristúpi. Je to horšie, ako sme očakávali. Odovzdaných má byť 27 percent územia, osady sa ocitnú v izolácii, a tak vzniknú podmienky pre samostatný palestínsky štát," povedal včera ultranacionalistický poslanec Michael Kleiner. Izraelsko-palestínske rozhovory sú zablokované od vlaňajšieho marca.