
Pravdepodobné odvolanie ministerky financií je už započítané v aktuálnom kurze koruny. Jej hodnotou by malo ešte otriasť zverejnenie mena Schmögnerovej nástupcu. FOTO – ARCHÍV SME
BRATISLAVA – „Ráno sme otvorili o sedem halierov nižšie, ako bol piatkový záverečný kurz. Koruna sa celé dopoludnie rútila na čoraz slabšie úrovne, na obed sa jej kurz vyšplhal až na 42,450 koruny za euro,“ opisuje atmosféru na trhu s menami Juraj Zabadal z dílingu Slovenskej sporiteľne. Ešte v piatok podvečer sa pritom euro predávalo približne po 42,150 koruny.
Odvolanie Schmögnerovej zneisťuje zahraničie
O rušný deň sa včera dílerom na devízovom trhu postarala snaha SDĽ o odvolanie vlastnej ministerky a náznaky presadzovania zmeny spôsobu privatizácie SPP. Situácia sa upokojila až okolo obeda. „Korune mierne pomohla intervencia Českej národnej banky proti vlastnej mene. Bola však slabá, takže kurz slovenskej koruny zostáva stále vysoký,“ dodal Zabadal.
Slovenskej meny sa včera zbavovali väčšinou zahraničné banky. „Asi to bolo pre tú vec s ministerkou. Vonku veľmi dobre vedia, čo sa na Slovensku deje,“ tvrdí Zabadal. Korune podľa neho na dôvere nepridali ani špekulácie o zastavení alebo zmene spôsobu privatizácie SPP.
Aký bude ďalší vývoj kurzu koruny? Zabadal: „Samotné odvolanie Schmögnerovej by ním už nemalo výraznejšie pohnúť. Trh o ňom hovorí ako o jasnej veci a je už zarátané v dnešnom kurze. Uvidíme ešte, ako to strávi zahraničie.“ Ďalším medzníkom vo vývoji kurzu bude oznámenie mena nového ministra financií.
Analytik Ľudovej banky Mário Blaščák označil ministerku za obeť politických tlakov vnútri strany. „Bola veľmi vhodnou kandidátkou na to, aby ju odstránili v snahe zmeniť vývoj preferencií. Už sa končí volebné obdobie, takže veľký vplyv na ekonomiku to reálne mať nebude. Snáď iba ten, že odvolanie ľavicovej reprezentantky reforiem by mohlo zneistiť zahraničie,“ myslí si Blaščák.
Ministerka, integrácia a SPP
Schmögnerovej možné odvolanie z vlády vyvoláva obavy aj v súvislosti s integráciou Slovenska do Európskej únie. „Čakajú nás predvstupové rokovania, kde ministerstvo financií zohrá významnú úlohu. Zmena ministra tomu rozhodne neprospeje,“ tvrdí nemenovaný šéfanalytik jednej z veľkých bánk.
Niektorí ekonómovia vidia v odvolaní ministerky hrozbu pri predaji SPP. Schmögnerová je vo všeobecnosti vnímaná ako zástankyňa predaja celých 49 percent SPP. Ján Tóth, hlavný ekonóm ING Bank: „Keďže neboli na zvyšok volebného roka plánované už žiadne fiškálne reformy, je oveľa dôležitejšia otázka, čo sa stane s privatizáciou SPP. Ak by nový minister blokoval predaj 49 percent plynární, neoznačoval by som Schmögnerovej odvolanie za pozitívny jav.“
Podľa Tótha by odklad privatizácie plynární znamenal aj odklad dôchodkovej reformy, čo by „malo hlboký dopad na vnímanie Slovenska v zahraničí. Asi by sa to odzrkadlilo aj v ratingu krajiny,“ podčiarkol analytik. Z jeho vyjadrenia tiež vyplynulo, že v odvolaní ministerky nevidí zmysel, ani ak by SDĽ na jej post dosadila schopnejšieho kandidáta. „Do volieb zostáva osem mesiacov a nový minister by mal problém dosiahnuť lepšie výsledky ako Schmögnerová,“ uzavrel Tóth.
Akcie SPP namiesto dôchodkov
Predstavitelia SDĽ obhajujú snahu zmeniť privatizáciu plynární tým, že na dôchodkovú reformu netreba miliardy teraz, ale postupne až o niekoľko rokov. Navrhujú preto, aby štát predal iba 24 percent a 25 si nechal ako zdroj ďalších príjmov, ktoré by použil pri dôchodkovej reforme.
„Minister práce Peter Magvaši (SDĽ) má pravdu, že tieto peniaze bude Sociálna poisťovňa reálne potrebovať až pri budovaní kapitalizačného, teda druhého piliera reformy, čo odhadujeme na roky 2004 až 2005. Musíme však zvážiť riziká vlastníctva akcií, či už ich možné zhodnocovanie, alebo aj opačný efekt – možné klesanie. V takomto prípade totiž vzniknú nároky na štátny rozpočet, pretože podľa zákona solventnosť Sociálnej poisťovne garantuje štát,“ varuje Sociálna poisťovňa.
Vyhláseniami SDĽ o zastavení a zmene spôsobu privatizácie je znepokojené aj americké veľvyslanectvo v Bratislave. Podľa jeho predstaviteľov minuli spoločnosti vrátane tých amerických veľa času a síl na príprave zúčastniť sa na privatizácii SPP. „Ak teraz na poslednú chvíľu zmeníte pravidlá hry, Slovensko stratí hospodársky kredit vo svete,“ uzavrelo.