Jadrové pokusy v Ázii vrátili svet na prahu 21. storočia o desiatky rokov dozadu

Jadrové pokusy, ktoré pred niekoľkými dňami uskutočnili India a Pakistan, sledoval svet so zatajeným dychom. Americký prezident Bill Clinton na ich adresu povedal, že „vstupujeme do 21. storočia s indickým subkontinentom opakujúcim najhoršie chyby 20.

storočia“. Americký týždenník Newsweek na margo celej situácie napísal, že svet sa ocitol opäť na okraji jadrovej priepasti - možno bližšie, ako v roku 1962 počas kubánskej krízy. Každá minca má však dve strany: na situáciu nečakane pohotovo zareagovalo všetkých päť jadrových mocností - stálych členov Bezpečnostnej rady OSN - ktoré sa vo štvrtok uplynulého týždňa zišli v Ženeve, aby rokovali o možnostiach, ktoré majú v danej situácii. Vidieť ministrov zahraničných vecí Číny, Ruska, USA, Veľkej Británie a Francúzska, ktorí sa aj napriek drobným názorovým odlišnostiam dokážu dohodnúť na ďalšom spoločnom postupe, nie je až také bežné. Podľa britského ministra Robina Cooka sledovalo stretnutie dva hlavné ciele: po prvé odradiť obe krajiny od ďalšieho testovania a po druhé začať s nimi konštruktívny dialóg.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Skupina piatich nukleárnych mocností - označovaná aj ako P5 - dala jasne najavo, že nemieni Indiu ani Pakistan akceptovať ako svojich nových, rovnoprávnych členov. Vyzvala ich, aby pristúpili na Dohodu o nešírení jadrových zbraní z roku 1970, ktorá uznáva členov spomínanej P5 ako jediné oficiálne jadrové mocnosti a na Medzinárodnú konvenciu o zákaze testovania jadrových zbraní z roku 1996 (CTBT - 187 signatárov s výnimkou Indie, Pakistanu, Brazílie a Kuby).

V čase, keď sa Južná Afrika, Brazília a Argentína vzdali svojich nukleárnych zbrojných programov a bývalé sovietske republiky Ukrajina, Bielorusko a Kazachstan dobrovoľne odovzdali jadrové zbrane za istú finančnú kompenzáciu Západu, bol svet najnovšími ázijskými pokusmi doslova zaskočený. Natoľko, že prvé indické výbuchy vyvolali malý škandál dokonca aj v samotnej centrále americkej CIA, ktorá o ich príprave nemala vraj ani tušenia (!). Jednoznačným výsledkom rokovaní bolo konštatovanie, že v súčasnej situácii je potrebné urobiť všetko preto, aby sa India a Pakistan necítili byť zahnaní do kúta. „Našou snahou je zainteresovať ich do celého procesu, nie izolovať ich,“ povedala na margo stretnutia americká ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasné napätie medzi Indiou a Pakistanom prirovnávajú mnohí k studenej vojne medzi Moskvou a Washingtonom. S tým rozdielom, že obe krajiny nedelí žiadna nárazníková zóna, ale priama hranica. Ideologické rozdiely z čias studenej vojny supluje ešte nebezpečnejší náboženský fanatizmus a dlhodobý územný spor o Kašmír, ktorý sprevádza obe krajiny už od získania samostatnosti od Británie a následného odtrhnutia Pakistanu v roku 1947. Americkí vojenskí stratégovia vypočítali, že prípadný jadrový konflikt oboch rivalov by mal katastrofálne následky: 100 miliónov mŕtvych. Nie je isté, či obe krajiny už majú vo svojom arzenáli jadrové hlavice, nie je však tajomstvom, že vyvinuli vhodné nosiče stredného doletu a že dokázali „vyrobiť“ aj jadrovú reakciu. Nedávne 14-percentné zvýšenie indických nákladov na zbrojenie a celú štvrtinu štátneho rozpočtu, ktorú na svoju armádu venuje Pakistan, označil nemecký minister zahraničných vecí Klaus Kinkel v prípade krajín, ktoré nedokážu nasýtiť ani vlastné obyvateľstvo, za škandalózne. Jeho slová však vôbec neprekážajú rozvášneným oslavujúcim davom v uliciach Naí Dillí a Islámábádu: fanatizmus môže mať totiž rôzne podoby, takmer vždy však vedie skôr či neskôr k sebazničeniu.

SkryťVypnúť reklamu

JURAJ KITTLER

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 348
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 922
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 158
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 813
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 174
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 688
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 610
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu