Členovia združenia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) Saudská Arábia a Venezuela spolu s nečlenskou krajinou Mexikom sa na schôdzke v Amsterdame dohodli na znížení dennej produkcie o 450 000 barelov s účinnosťou od 1. júla. Krajiny okrem toho vyzvali všetky členské štáty OPEC aj nečlenské krajiny, aby sa pripojili k tomuto kroku. Dohoda prišla len tri mesiace po tom, čo tie isté štáty pristúpili k zníženiu produkcie v rámci takzvaného Rijádskeho paktu. „Napriek úsiliu riadiť produkciu ropy prostredníctvom predchádzajúcich dohôd je trh stále v značnej nerovnováhe. Je preto potrebné redukovať prebytočné zásoby, aby sa vytvorila rovnováha na trhu a ceny vzrástli na akceptovateľnú úroveň,“ uvádza sa vo vyhlásení producentov.
Saudská Arábia, ktorá je najväčším producentom ropy na svete, sa zaviazala, že zníži svoju dennú produkciu o 225 000 barelov, kým Venezuela súhlasila s poklesom o 125 000 barelov a Mexiko o 100 000 barelov. „Všetky tri krajiny sú presvedčené, že ostatní producenti sa k nim pripoja v snahe stabilizovať trh,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení. Rijádska dohoda uzavretá v marci znamenala prvé zníženie produkcie, pričom sa na nej zúčastnilo okolo 15 krajín, prevažne členov OPEC. V rámci dohody sa producenti dohodli na znížení dennej produkcie o 1,5 mil. barelov, respektíve 2,5 % z denného trhu na úrovni 75 mil. barelov. Zotavovanie cien ropy z ich 9- ročného minima na úrovni pod 12 USD za barel však bolo brzdené klesajúcim dopytom v Ázii, vysokými zásobami ropy a zlyhaním niektorých exportérov pri plnení dohodnutej redukcie.
Podľa odborníkov v odbore zotavenie cien ropy závisí od dodatočných znížení produkcie ďalších dodávateľov. Saudská Arábia očakáva predloženie návrhov zníženia na ratifikáciu na plánovanom mítingu ropných ministrov OPEC 24. júna vo Viedni. Či sa k nečlenským producentom okrem Mexika pripoja aj iné krajiny, zostáva zatiaľ neisté. Nórsko, ktoré je druhým najväčším exportérom ropy na svete, však vo štvrtok vyhlásilo, že neplánuje ďalej znižovať produkciu na úroveň marcovej dohody.