NEW YORK (SITA, Reuters) - Dolár vyskočil v pondelok uplynulého týždňa nad úroveň 140 jenov - prvý raz za sedem rokov. Podporený bol presvedčením investorov o tom, že najvyspelejšie krajiny sveta sa nerozhodnú urobiť kroky na podporu japonskej meny. Prudké predaje jenov však spôsobili paniku na ázijských trhoch, pričom sa to odrazilo aj na austrálskom dolári, ktorý poklesol na nové 12-ročné minimum voči americkému doláru. Dolár skončil voči jenu na 140,67 JPY, čo predstavovalo rast z piatkových 139,70 JPY. Voči marke dolár vzrástol z piatkových 1,7742 DEM na 1,7795 DEM. Dolár utrpel v utorok voči jenu pokles zo sedemročného rekordu. Príčinou boli správy, že japonskí predstavitelia majú v pláne aktívne podporiť japonskú menu na devízových trhoch. Obnovené obavy, že najvyspelejšie krajiny sveta sa k podpore jenu pridajú, prinútili investorov kupovať späť jeny, ktoré predtým predávali kvôli očakávaniam ich nového poklesu. Dolár sa v Tokiu dotkol úrovne 141,05 JPY - najvyššej od júna 1991. Potom však japonská tlačová agentúra Jiji zverejnila správu, v ktorej citovala predstaviteľa japonskej vládnucej liberálno-demokratickej strany Taku Yamasakiho. Ten požiadal ministra financií o "agresívnu reakciu na pád jenu". Ďalšie oslabovanie jenu by malo veľmi negatívny vplyv na stabilitu v Ázii, nakoľko Japonsko by si mohlo dovoliť dovážať čoraz menej výrobkov z ázijských krajín. Oslabovanie jenu zvyšuje konkurencieschopnosť japonského exportu a narušuje obchodné vzťahy medzi Japonskom a USA.
Negatívny vplyv oslabenia jenu sa veľmi silno odrazil na austrálskom dolári. Počas obchodovania v New Yorku poklesol na siedme 12-ročné minimum počas siedmich za sebou nasledujúcich dní. Dolár sa v utorok uzatvoril na 140,22 JPY/USD, čo predstavuje pokles z pondelkových 140,67 JPY. Voči nemeckej marke posilnil dolár na 1,7799 DEM z pondelkových 1,7795 DEM/USD.
Dolár v stredu vzrástol voči jenu i marke a pokračoval v dosahovaní nových rekordných úrovní. O nárast sa pričinila aktivita investorov, ktorí hľadali útočisko v amerických finančných aktívach, pretože trhy v Ázii a v Rusku zaznamenali ďalší negatívny zvrat.
Americké štátne dlhopisy prudko vzrástli, pričom ich výnosy sa pohybovali opačným smerom, keď poklesli o 5,7 % aj napriek vyhláseniu guvernéra Federálnej rezervnej banky USA Alana Greenspana. Ten v stredu pre hospodársku komisiu Kongresu uviedol, že dvere na zvýšenie amerických úrokových sadzieb nie sú zatvorené. Dolár vzrástol voči marke na šesťtýždenné maximum, keď predstavitelia G7 potvrdili finančnú pomoc Moskve prostredníctvom Medzinárodného menového fondu, avšak nezvýšili jej výšku 670 mil. USD, ktorú Rusko očakáva od MMF budúci mesiac. Úver je poslednou splátkou z celej 9,2 mld USD pôžičky. Už tretí deň po sebe dolár vzrástol na svoju najvyššiu úroveň voči jenu od júna 1991. Newyorské maximum predbehlo aj najvyššiu úroveň v Tokiu, keď správy o poklese jenu a o tom, že Čína by mohla devalvovať juan, potlačili hongkonské akcie na trojročné minimá. Dolár vo štvrtok vzrástol na 8-ročné maximum voči jenu, pretože investori si vysvetlili vyhlásenie ministra financií USA Roberta Rubina tak, že USA nepomôžu Japonsku podporiť jeho oslabenú menu.
Dolár sa pohrával s úrovňou 144 jenov, čo je jeho najvyššia hodnota od septembra 1990 po tom, čo Rubin pred finančnou komisiou Senátu uviedol, že len opatrenia v japonskej ekonomike môžu oživiť jej menu. Dolár posilnil aj voči európskym menám, pričom dosiahol rekordnú úroveň voči kanadskému doláru 1,4695 CAD/USD. Voči marke dolár vzrástol z 1,7950 na 1,8080 DEM/USD. Britská libra skončila na úrovni 1,6275 USD/GBP oproti 1,6295 USD/GBP zaznamenaným na záver obchodovania v stredu.
V piatok vzrástol dolár voči jenu na nový 8-ročný rekord. Japonsko totiž vyhlásilo, že jeho ekonomika utrpela v prvom štvrťroku pokles. Znamená to, že druhá najväčšia ekonomika sveta upadla do recesie po prvý raz po 23 rokoch. Na konci obchodovania v New Yorku vzrástol dolár voči jenu na 144,33 JPY/USD, čo je najvyššia úroveň od augusta 1990. Voči nemeckej marke poklesol dolár na uzatváracích 1,8055 DEM/USD zo štvrtkových 1,8080 DEM. Marka totiž voči jenu vyskočila na 5,5-ročné maximum. Hrubý domáci produkt Japonska poklesol v prvom štvrťroku o 5,3 %, čo výrazne prekonalo odhady ekonómov. Posledné kolo predajov jenov sa však začalo už vo štvrtok, keď americký minister financií Robert Rubin povedal, že podpora jenu zo strany Washingtonu nebude dávať zmysel, kým Japonsko neurobí viac krokov na podporu svojej ekonomiky, predovšetkým bankového sektora. Recesia v Japonsku by mala mať veľmi negatívny vplyv na ekonomiky ostatných ázijských krajín, ktoré závisia od Japonska ako od výnosného exportného trhu. Preto sa nevylučuje nová vlna devalvácií v regióne.
Autor: rk; dd