Česká strana
sociálnodemokratická (ČSSD)
Z programových téz, ktoré pred voľbami predložila, spomeňme napr. požiadavku zvýšenia účinnosti boja proti korupcii a zrýchlenia trestného konania, reformy penzijného systému alebo zvýšenia štátnych výdavkov na dvojnásobok vo sfére bytovej politiky. ČSSD chce podporovať hospodársky rast, proexportnú politiku a je za vyrovnaný rozpočet. Ekonomickí experti strane vyčítajú predovšetkým skutočnosť, že nechce dôsledne privatizovať veľké banky. V oblasti zahraničnej politiky vidí ČSSD svoje priority v začlenení ČR do EÚ a NATO, ako aj v budovaní dobrých vzťahov so susednými štátmi, pričom zásadný význam prisudzuje vzťahom s Nemeckom. ČSSD záleží aj na posilnení stykov so Slovenskom.
Občianska demokratická strana (ODS)
Po minuloročných sponzorských aférach a následnej vládnej demisii ju opustila viac ako polovica prívržencov. Vo volebnom programe, ktorý sa nesie pod heslom "Hlavu hore", je pod hlavičkou "sociálna politika" uvedená napr. reforma poisťovacích systémov, vlastná tvorba úspor pre prípad staroby, neúspechu alebo nemožnosti uplatnenia, v oblasti školstva preferuje ODS o. i. zavedenie školného na vysokých školách a posilnenie výučby svetových jazykov, v bytovej politike pokračovanie v doterajšej ceste deregulácií cien. Ekonomický program počíta so zavedením dvadsaťpercentnej dane pre všetky druhy príjmov, ktorej dosah je podľa niektorých odborníkov nejasný. ODS chce pokračovať v úsilí o začlenenie štátu do západných integračných štruktúr, zároveň však kladie dôraz na snahu udržať českú národnú identitu.
Únia slobody (US)
Vznikla v januári odštiepením od ODS, jej potenciálni voliči sa dnes vracajú k ODS. US chce inciovať o. i. zmenu volebného systému, zásadnú reformu trestného práva a zníženie vekovej hranice trestnej zodpovednosti, zlúčenie systému zdravotného a sociálneho poistenia, v oblasti školstva je strana za zavedenie školného na VŠ, výchovu k tolerancii a integráciu Rómov. US je rovnako ako ODS za rýchlu dereguláciu cien nájomného. Jej ekonomický program, hodnotený riaditeľom Národohospodárskeho ústavu Akadémie vied Janom Švejnarom ako najlepší, propaguje napr. zníženie daňovej záťaže, spoločné zdanenie manželov a menovú stabilitu, stimulujúcu rýchly ekonomický rast. US podporuje vstup do EÚ a NATO, ako aj myšlienku budovania Európy regiónov.
Kresťanskodemokratická únia - Česká strana ľudová (KDU-ČSL)
Tradičný "jazýček na politických váhach". Pravicová verejnosť jej neodpustila odchod z vládnej koalície v novembri 1997, ktorý predseda strany odôvodnil nesúhlasom s politickým štýlom Václava Klausa, neumožňujúcim konštruktívny dialóg. Jednou z jej hlavných téz je presadenie sociálneho trhového hospodárstva. Vo volebnom programe KDU-ČSL akcentuje postavenie mladých rodín, ktoré chce zlepšiť zavedením detských prídavkov podľa výšky príjmov, podporuje štátne dotácie školám podľa toho, ako sa ich absolventi uplatňujú na trhu práce, navrhuje o polovicu zvýšiť výdavky na bytovú politiku, v ekonomickej časti presadzuje napr. zníženie dane z príjmu o 10 percent a podporu domácich exportérov. KDU-ČSL je za integráciu do západných štruktúr.
Dôchodcovia za životné istoty (DŽJ), Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM), Združenie pre republiku-Republikánska strana Československa (SPR-RSČ)
Posledné zo siedmich strán, ktoré majú šancu zaujať miesto v českej Poslaneckej snemovni. DŽJ sú všeobecne pokladaní za najväčšie predvolebné prekvapenie, aj keď ich popularita v poslednom čase prudko klesá. Dôchodcovia žiadajú rovnako, ako aj republikáni zavedenie trestu smrti, chcú obmedziť prílev nežiaducich cudzincov, žiadajú radikálne zvýšenie dôchodkov, spolu s komunistami a republikánmi propagujú bezplatné vzdelanie. Ekonomický program je nedopracovaný, zúžený na tézy o nezvyšovaní daní občanom s nižšími príjmami, oživenie priemyslu, zníženie nezamestnanosti a pod. KSČM volá po "osvedčenom recepte" - plánovaní rozvoja národného hospodárstva. SPR-RSČ odmieta napr. zvýhodňovanie Rómov, chce vyčleniť 30 percent bytového fondu na sociálne byty, je proti vstupu do NATO. KSČM a DŽJ sa v tejto otázke prikláňajú k referendu. Česká strana národnosociálna (ČSNS), Demokratická únia (DEU), Moravská demokratická strana (MDS), Nezávislí, Občianska koalícia-Politický klub a Strana zelených (SZ) majú podľa prieskumov malú šancu prekročiť 5-percentnú hranicu zvoliteľnosti.
Autor: gru