Americkí republikáni vychádzajú v predvolebnej taktike pred novembrovými kongresovými voľbami z tradičného princípu: od jestvovania Spojených štátov amerických sa iba raz stalo, že prezidentova strana v polovici jeho druhého termínu získala väčšinu v oboch komorách Kongresu. Republikáni však prežívajú v súčasnosti dosť značnú dávku neistoty. Aj keď nepochybujú, že v 100-člennom Senáte zostanú už po tretí raz na ďalšie dvojročné obdobie vo väčšine, predsa im len behá mráz po chrbte pri pomyslení, že by mohli stratiť väčšinu v 435-člennej Snemovni reprezentantov, kde majú prevahu len 11 kongresmanov, čo je žalostne málo. Lenže republikánsky a duchovný vodca "konzervatívnej revolúcie" Newt Gingrich, predseda Snemovne reprezentantov a po prezidentovi tretí najmocnejší muž Ameriky, vyvíja nepredstaviteľnú energiu, aby aj House, ako v skratke snemovňu nazývajú, zostal v rukách jeho strany. Má dva strategické dôvody. Udržaním väčšiny v oboch komorách by mali republikáni šancu zavŕšiť podstatné črty svojej revolúcie, ktorú odštartovali pred štyrmi rokmi programovým Kontraktom s Amerikou hlásajúcim návrat k tradičným americkým hodnotám. A zároveň by Gingrich získal vynikajúcu štartovaciu plochu na prezidentské voľby pre rok 2000.
Keď sa však z nebeských výšok znesieme na pôdu reality, ukáže sa, že predsa len nemusí ísť o jednoznačnú vecičku. Zdá sa, že aj tentoraz o víťazstvách a prehrách budú rozhodovať peniaze. A veru veľa peňazí. Doterajšie sumy, ktoré obidve politické jednotky stačili nazhromaždiť od veľmi bohatých a veľmi vplyvných mecenášov, nie sú tajomstvom. Do týchto dní republikánske a demokratické finančné výbory nazbierali približne 231 miliónov "hard money", teda regulovaných peňazí, a približne 100 miliónov "soft money", teda financií neregulovaných. A v zbierkach sa pokračuje a žiadny americký kongresman, ktorý chce nasledujúce dva roky prežiť pod Kapitolom, neváha ani minútu, aby "money" doslova nenaháňal. Jestvuje údaj, podľa ktorého 60 respondentov-kongresmanov dokázalo len počas
5-minútových chvíľočiek odpočinku na zdriemnutie si v aute mobilnými telefonátmi získať ďalších 360 miliónov USD...
Len na jednej politickej večeri vybrali republikáni neuveriteľných 10 miliónov USD od radodajných darcov, najmä šéfov veľkých korporácií a bánk. Ale aj samotný Bill Clinton napriek milostnému "zraneniu" aférou s Monikou Lewinskou dokázal na inej večeri v New Yorku získať pre demokratov 1,1 milióna USD. Zatiaľ si nikto netrúfa predpovedať, koľko financií vydajú napokon obidve strany na znovuzvolenie kandidátov. Do novembra je ešte dosť ďaleko, a preto sa aj reforma finančného volebného systému vlečie len veľmi pomaly. Témou dňa sa stali voľby, a potom sa uvidí, čo dostane prioritu.
Autor: MICHAL HAVRAN (Autor je stálym spolupracovníkom SME.)