zaviedol zakladateľ moderného tureckého štátu Mustafa Kemal Ataturk. Prísne zákony jednoducho nedovoľujú tureckým ženám pohybovať sa v priestoroch univerzity so zahalenými tvárami. Ďalší obrázok z tej istej krajiny: V utorok nastúpil trest osemmesačného väzenia jeden renomovaný žurnalista Ragip Duran. 44-ročný Ragip bol v minulosti dopisovateľom britskej BBC, francúzskej agentúry AFP a denníka Liberation. Jeho previnenie? V roku 1994 zverejnil rozhovor s vodcom zakázanej Kurdskej strany práce Abdullahom Oclanom z jeho sýrskeho exilu, v ktorom ho prirovnal k zjednotiteľovi Talianska Giuseppe Garibaldimu.
Dve tváre toho istého Turecka: Na jednej strane snaha o prehnaný modernizmus, na tej druhej návrat k autokracii. Ani jedna z nich nesvedčí krajine, ktorá sa ešte prednedávnom netajila svojimi európskymi ašpiráciami. Tie výrazne schladil luxemburský summit Európskej únie v decembri 1997, ktorý Turecko vylúčil z prvej skupiny krajín prizvaných rokovať o vstupe. Turecké vzťahy s EÚ sú poznačené najmä problémom rozdeleného Cypru a tradičného napätia so susedným Gréckom. Predovšetkým vďaka odporu Atén sa nepodarilo prijať žiadne zmierňujúce stanovisko voči Ankare ani na poslednom summite EÚ v britskom Cardiffe. A to aj napriek naliehaniu USA, ktoré majú strach z toho, že odmietnuté Turecko napokon zmietne vlna moslimského fundamentalizmu.
Podľa talianskeho denníka La Repubblica súčasnú situáciu v Turecku neovplyvnia ani predčasné parlamentné voľby, ktorých konanie v utorok oznámil premiér Mesut Yilmaz. Vládu má totiž pevne pod kontrolou armáda a generáli vyvíjajú silný tlak na laicizáciu tureckej spoločnosti. Podobné snahy však len vyostrujú napätie s tradičnou mohamedánskou vrstvou obyvateľstva. Yilmazova rezignácia a predčasné voľby v apríli 1999 síce otvárajú súčasnej vládnej koalícii dvere k spolupráci s laickou opozíciou, čo by jej malo umožniť prijať balík reforiem najmä na zabrzdenie dvojcifernej inflácie, predpokladá sa však, že vďaka narastajúcej popularite fundamentalistických islamských strán sa polarizácia spoločnosti ešte viac vyhrotí.
Autor: JURAJ KITTLER