ZABALZAMUJÚ
Kubánska vláda zatiaľ nepožiadala ruských odborníkov o pomoc pri balzamovaní Fidela Castra v prípade jeho smrti. V Moskve to včera uviedol námestník riaditeľa vedeckovýskumného centra pri Mauzóleu V. I. Lenina Jurij Denisov-Nikolskij. "Pokiaľ sa na nás Kubánci oficiálne obrátia, sme pripravení vyhovieť žiadosti o balzamovanie tela ich vodcu. Naši balzamovači majú veľké skúsenosti," reagoval Denisov-Nikolskij na článok britského týždenníka The Sunday Times, ktorý minulý týždeň s odvolaním sa na zdroje z Havany napísal, že kubánska vláda posudzuje plány na zachovanie Castrovho tela po jeho smrti a jeho vystavenia v mauzóleu na centrálnom havanskom Námestí revolúcie. Zdravotný stav 72-ročného kubánskeho vodcu sa podľa britského denníka zhoršuje. V Havane sa rozšírili špekulácie, že má rakovinu.
NAŠLI POKLAD
PRI PREDAJI DOMU
Traja mladí Francúzi, príležitostne najatí na vypratanie predávanej usadlosti vo východofrancúzskom Forbachu, našli pri tejto práci skutočný poklad - zlatú tehlu, viac ako 1000 zlatých a strieborných mincí a platné bankovky niekoľkých stabilných mien v celkovej hodnote presahujúcej 500 000 frankov (asi 2,5 milióna korún). Nález poctivo odovzdali na miestnom notárstve s nádejou na nálezné, ktoré však nie je povinné. Zatiaľ nie je vôbec jasné, kto poklad v dome uložil. Bol rozložený po celom dome a objavovali ho po častiach. "Ide skutočne o vzácny prípad poctivosti, predovšetkým s ohľadom na to, že mladíci vo veku 21 až 24 rokov sú nezamestnaní a žijú z podpory 1000 frankov mesačne a z príležitostnej práce, ako bolo toto vypratanie domu," povedal predstaviteľ obce Jean-Luc Ferstler. Posledným majiteľom domu bol istý pán Issac, ktorý zomrel pred tromi rokmi v domove dôchodcov vo Švajčiarsku.
PUTUJE OD ROKU 1987
Päťdesiatou prvou krajinou, do ktorej zavítal indický pútnik Vikas Sinh na svojej pešej púti svetom, sa stal Uzbekistan. Sinh sa vydal na cestu v roku 1987. V priebehu 11 rokov navštívil takmer celú Európu, juhovýchodnú Áziu a skoro všetky republiky Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ). V Uzbekistane zotrvá asi mesiac a potom sa vydá do Tadžikistanu, Afganistanu a Pakistanu. Chystá sa aj do Afriky, ktorú hodlá prejsť od severu na juh. Chcel by navštíviť aj Austráliu a Ameriku. Svoju pešiu púť má naplánovanú ukončiť v roku 2010.
STABILIZÁCIA ŠIKMEJ VEŽE V PISE
Svetoznáma šikmá veža v talianskom meste Pisa musí byť definitívne stabilizovaná, pred začatím hlavnej práce v základoch však musí byť stavba najprv spevnená oceľovými obručami vo výške 22 metrov nad terénom. Oznámil to včera predseda odbornej komisie pre stabilizáciu veže M. Jamiolowski s tým, že prípravné práce sa už začali. Upevňovanie dvoch súbežných obručí sa uskutoční v tomto roku. Od januára budúceho roka sa potom má začať skúšobné odťažovanie pôdy na vybraných miestach pri základoch stavby, pričom účelom týchto sond bude sledovanie, ako podložie reaguje. Ak budú výsledky testov uspokojivé, budú na špeciálne zvolených miestach vykopané ďalšie jamy. Je potrebné dosiahnuť vypočítané "skĺznutie" základov a mierneho vyrovnania 58 metrov vysokej veže. Svetoznáma šikmá veža v Pise, ktorej stavba sa začala pôvodne úplne zvislo v roku 1173 ako zvonice blízkeho kostola, sa v dôsledku zvláštného zloženia podkladovej pôdy a vysokej hladiny podzemnej vody počas prác postupne nakláňala a pri dokončení v roku 1360 bola už trochu šikmá.