Už po druhý raz v krátkom čase zmiatol Jeľcin svojich oponentov, keď oznámil, že nebude kandidovať v roku 2000 na úrad prezidenta. Na priamu otázku odpovedal „nie, nie je to v ústave“. Ruská ústava hovorí skutočne o dvoch funkčných obdobiach, dosiaľ sa však ponechával priestor úvahám o tom, že Jeľcin sa stal po prvý raz ruským prezidentom ešte pred oficiálnym vznikom Ruskej federácie. Najlepšie preto asi bude si počkať na vysvetlenie obratného Jeľcinovho hovorcu Sergeja Jastržembského, ktorý mnohé výroky svojho šéfa zásadne poopravil. A vôbec najlepšie bude počkať si na rok 2000…
V Štátnej dume sa však ozýva netrpezlivý chór hlasov, ktoré by chceli Borisa Nikolajeviča poslať do politického dôchodku čím skôr. Hovorí sa o „impeachmente“, t.j. odvolaní prezidenta pre vážne porušenie zákonov, či ohrozenie štátnych záujmov. Poslanci dumy viac ako dvoma tretinami schválili vytvorenie parlamentnej komisie pre skúmanie činnosti Jeľcina a prípadné vyslovenie jeho obvinenia. Je nepravdepodobné, že aj za vlastné Jeľcinovo odvolanie by zdvihlo ruku viac ako 300 poslancov 450-člennej Štátnej dumy. Impeachment by podľa ruskej ústavy navyše museli schváliť aj Ústavný súd, Najvyšší súd a horná komora parlamentu Rada federácie, všetko inštitúcie viac-menej verné Jeľcinovi.
Komunisti obviňujú Jeľcina, že doviedol krajinu na pokraj finančného krachu. Ruský prezident pomerne nedávno nahradil osvedčený monolit v ruskej vláde - Viktora Černomyrdina - mladým, málo skúseným, a údajne dynamickým Sergejom Kirijenkom. Urobil to zrejme na poslednú chvíľu, Rusko sa vzápätí prepadlo do ťažkej finančnej krízy a len zázrakom - možno i zásluhou Kirijenka - sa zatiaľ neprepadol i ruský rubeľ. O sľubovanom vyrovnaní sklzu v platení dôchodkov, platov a sociálnych dávok zrejme dnes ťažko hovoriť. A Jeľcin je natoľko hrdý, že nepýta peniaze zo Západu - hoci bývalý prvý vicepremiér a dnešný prezidentov zvláštny splnomocnenec pre styky s medzinárodnými finančnými organizáciami Anatolij Čubajs vo štvrtok pripustil, že Moskve by sa zišla pomoc vo výške 10 až 15 miliárd amerických dolárov. Podľa Jeľcina však stačí morálna podpora a dôvera najvyšších predstaviteľov západnej Európy, akými sú napríklad jeho osobní priatelia Helmut Kohl a Jacques Chirac. (Ďalší menovaný priateľ Bill Clinton - sa s Jeľcinom nestretne, kým duma neratifikuje zmluvu o znížení počtu strategických rakiet START2 - ale často si telefonujú.) MMF pozorne sleduje situáciu v Rusku a zatiaľ pozastavil uvoľnenie ďalšej tranže z 9,2-miliardového úveru pre Rusko vo výške 670 miliónov USD.
Komisia s cieľom politickej popravy Jeľcina si dala na prípravu správy solídny čas - tri mesiace. Nemohla si vybrať lepší čas. Kríza sa môže vyostriť alebo - s pomocou nenávideného Západu - zakonzervovať, sotva však vyriešiť. Opäť jedna horúca moskovská jeseň?
BAŠA JAVŮRKOVÁ