Účinnú a všeobecne vyhovujúcu „zbraň“ proti rušivo zvoniacim mobilným telefónom si dal patentovať francúzsky inžinier Raoul Girod. Svoj vynález ponúka prevádzkovateľom reštaurácií, kín, divadiel a ďalších zariadení, ako sú pohrebné ústavy, kostoly alebo svadobné siene, kde je vyzváňanie telefónov krajne nevhodné. Girodovo „blokovacie“ zariadenie je veľmi jednoduché a pritom ohľaduplné aj k majiteľom mobilov. Hovory sú im počas pobytu v chránenej miestnosti presmerované na záznamníky a doručované po opustení chránenej zóny. Prístroj veľkosti bežného telefónu už odskúšali a do pol roka by mal byť bežne na trhu za asi 10 tisíc frankov (asi 55 000 Sk). „Na ten nápad som prišiel v kine pri premietaní Titaniku, keď práve pri scéne, keď Leonardo DiCaprio bozkáva hlavnú hrdinku, zazvonil dáme neďaleko mňa mobil a manžel sa jej pýtal, kde má v chladničke obed. Než mu to vysvetlila, bolo všetko kúzlo preč nielen pre ňu, ale i pre nás okolo,“ uviedol vynálezca.
POHLAVIE BEZ ZÁRUKY
Holandská vláda zakázala nemocniciam a súkromným klinikám ponúkať voľbu pohlavia dieťaťa pri umelom oplodnení. Oznámila to včera hovorkyňa ministerstva zdravotníctva v Haagu. Príčinou zákazu však nie je samotná možnosť voľby, ale skutočnosť, že súkromná klinika v Utrechte, ktorá Holanďanom takúto službu ponúkala ako jediná, na narodenie dieťaťa zvoleného pohlavia neposkytovala vôbec žiadnu záruku. Rodičia naopak museli pred oplodnením podpísať reverz, ktorý kliniku zbavoval zodpovednosti. „Taký prístup je eticky úplne neprijateľný,“ komentovala situáciu holandská ministerka zdravotníctva Elsa Borstová. Pokiaľ stav lekárskej vedy nedovoľuje poskytnutie príslušných záruk, tak nie je rozdiel medzi lekármi a šarlatánmi, ktorí by jednoducho vychádzali z šance 50:50. Šéflekár utrechtskej súkromnej kliniky vyhlásil, že klinika svoje služby bude ponúkať v benevolentnejšom zahraničí.
TALIANSKE MÚZEÁ AŽ DO NOCI
Po úspechu, ktorý zaznamenalo predĺženie otváracích hodín niektorých múzeí až do noci, sa taliansky minister kultúry Walter Veltroni rozhodol túto zmenu zaviesť aj na ďalších turisticky atraktívnych miestach. Spolu 69 múzeí a archeologických nálezísk bude v turistickej sezóne od 20. júna do 12. septembra každý utorok, štvrtok a sobotu otvorených až do 22.00 h (doteraz do 19.00 h). Otvorené archeologické náleziská sa zatvoria pol hodiny pred západom slnka, teda okolo 20.30 h. Otváracia doba sa predlžuje aj na nedeľu popoludní. Večer otvorené múzeá zaznamenali od apríla tohto roku nárast návštevnosti o 30 percent v porovaní s minulým rokom.
JEĽCIN OBDIVUJE KUCHÁRKU BUSCHOVÚ
Ruský prezident Boris Jeľcin zastáva názor, že Američania nevedia variť, avšak manželka bývalého amerického prezidenta Georga Busha je výnimkou. „Myslím, že Američania vo všeobecnosti sú zlými kuchármi a nevedia jesť,“ konštatoval B. Jeľcin v Kremli počas súkromnej návštevy svojho bývalého amerického kolegu v Rusku. Statný ruský vodca sa G. Bushovi zdôveril, že čítal a oceňuje publikované recepty Barbary Bushovej, ktoré považuje za protipól nekvalitnej americkej kuchyne. „Preto napísala, ako pripravovať a konzumovať domáce jedlá, čo sa zhoduje s mojimi chuťami,“ priznal sa B. Jeľcin. Stretnutie Jeľcin - Bush sa uskutočnilo v neobvykle srdečnej atmosfére - zazneli vzájomné komplimenty a žoviálne žartovanie.
(TASR, ČTK)