Životy 24 svadobčanov hindskej národnosti si vyžiadal včerajší útok ozbrojencov v severoindickom štáte Džammú a Kašmír. Informovala o tom indická agentúra United News of India (UNI), podľa ktorej útočníci, zrejme moslimskí separatisti, prepadli svadobný sprievod v oblasti Doda pri jeho návrate zo sobáša a vo chvíli, keď sa účastníci zastavili občerstviť sa čajom. Predseda regionálnej vlády Farúk Abdulláh odsúdil masaker s tým, že útoky na civilistov sú prejavom bláznovstva a frustrovanosti separatistov. Ide o tretiu tohtoročnú masakru v pravažne moslimami obývanom indickom horskom štáte.
BOJE V GUINEI-BISSAU
Protivládnych povstalcov v západoafrickom štáte Guinea-Bissau vytlačili zo strategických vojenských kasární Bra. Včera o tom informovali zdroje senegalskej armády, ktorá spolu so susednou Guineou poskytla vláde v Bissau vojenskú pomoc pri potláčaní rebélie. Senegalská armáda ďalej uviedla, že sa premiestňuje smerom k letisku, ktoré je ďalšou baštou vzbúreneckých jednotiek vedených bývalým náčelníkom gnerálneho štábu Ansumanem Manem. Senegalská armáda už publikovala podobné tvrdenia pred krátkym časom, avšak neskôr sa ukázalo, že boli predčasné. Boje v Guinei-Bissau opäť vypukli vo štvrtok, čím spôsobili nečakaný koniec sprostredkovateľskému úsiliu gambijského ministra zahraničných vecí Muhamada Lamina Jobeho.
BUNDESWEHR OSTÁVA V BOSNE
Poslanci nemeckého Spolkového snemu (Bundestag) včera veľkou väčšinou hlasov schválili ďalšiu účasť vojakov nemeckej armády - Bundeswehru v rámci síl SFOR v Bosne a Hercegovine. Za pokračovanie účasti približne 3000 príslušníkov Bundeswehru v rámci mierových misií v Bosne do júna budúceho roku hlasovalo až 528 poslancov nemeckého parlamentu, len 37 bolo proti a jedenásti poslanci sa zdržali hlasovania. Za hlasovala aj väčšina poslancov opozičnej frakcie Spoločenstva 90/Zelení.
RICHARDSON O IRAKU
Americký vyslanec pri Organizácii Spojených národov (OSN) Bill Richardson vo štvrtok vyhlásil, že posledná správa šéfa inšpektorov Komisie OSN pre odzbrojenie Iraku (UNSCOM) Richarda Butlera o stave odzbrojenia v tejto krajine dokazuje, že Bagdad „má pred sebou ešte dlhú cestu“. Podľa Richardsona je správa Butlera „veľmi tvrdá“. Odsudzuje „zatajovanie držby chemických a biologických zbraní“ a na záver zdôrazňuje skutočnosť, podľa ktorej sa „odzbrojenie ešte neskončilo“.
KONZULTÁCIE BUDÚ POKRAČOVAŤ
Delegácie Zväzu mladých demokratov - Maďarskej občianskej strany (FIDESZ-MPP) a Nezávislej maloroľníckej strany (FKGP) sa včera v rozpore s očakávaním v Budapešti nedohodli na definitívnej podobe koaličnej dohody. V konzultáciách budú ešte pokračovať, s najväčšou pravdepodobnosťou začiatkom budúceho týždňa. Vedúci oboch delegácií: úradujúci podpredseda FIDESZ-MPP László Kövér a vedúci hospodárskeho kabinetu FKGP Béla Szabadi vyjadrili však nádej, že sa na expertnej úrovni podarí rýchlo nájsť odpoveď na spornú otázku o tom, ku ktorému z rezortov by malo patriť vodné hospodárstvo. Ako je známe, koaličnú dohodu medzi FIDESZ-MPP a Maďarským demokratickým fórom (MDF) podpíšu v pondelok v Budapešti predsedovia oboch politických strán, Viktor Orbán a Sándor Lezsák.
(TASR)