. Evidencia zaknihovaných CP, ktorú podľa zákona vedie Stredisko cenných papierov (SCP) SR, má totiž nevyhovujúcu štruktúru. Pre tlačovú agentúru SITA uviedol predseda Asociácie obchodníkov s cennými papiermi Michal Horváth.
"Viacúrovňová evidencia cenných papierov bežná na vyspelých trhoch, u nás nie je prístupná," konštatoval a vysvetlil ďalej, že pokiaľ chce obchodník s cennými papiermi v praxi uplatniť práva za majiteľa, potrebuje spravidla ku každému úkonu zvláštnu plnú moc s overeným podpisom majiteľa, čo je značne nepružné. Navyše výnosy z CP emitent zasiela neraz domácim investorom priamo na adresu vedenú v zozname akcionárov podľa SCP SR, čo správca nemá možnosť kontrolovať. "Z uvedených dôvodov si domáci investori dávajú spravovať svoje CP len sporadicky," konštatoval M. Horváth.
Ďaleko komplikovanejšia situácia je v prípade zahraničných subjektov. Časté sú prípady, keď je správcom banka zaregistrovaná v zahraničí, ktorá má na svojom majetkovom účte v SCP evidované aj cenné papiere, ktoré spravuje pre zahraničných klientov. Dôvodom sú okrem iného pretrvávajúce problémy pri zriaďovaní majetkových účtoch v SCP SR pre zahraničných investorov. "V uvedenom prípade sa z hľadiska slovenského práva považuje za majiteľa spravovaných CP ich správca, ale z hľadiska práva štátu, kde je správca registrovaný, môžu byť majiteľmi jednotliví klienti. Výsledkom je celý rad problémov," zdôraznil M. Horváth.
"Azda najzávažnejšou je však otázka zdaňovania," podotkol M. Horváth. Pri výplate výnosov z cenných papierov slovenský emitent postupuje podľa daňových predpisov, ktoré u nás platia pre spoločnosti registrované v štáte, v ktorom je registrovaný správca. Okrem daňových problémov môžu podľa M. Horvátha vznikať aj ťažkosti s dodržiavaním ponukovej povinnosti podľa zákona o cenných papieroch. Žiadna osoba totiž nesmie u nás nadobudnúť do svojho majetku viac ako 30 % verejne obchodovateľných akcií jedného emitenta inak ako na základe verejného prísľubu. "Výnimkou je len prevod majetku štátu na iné osoby," podotkol M. Horváth. V prípade, že by správca presiahol na svojom majetkovom účte vyššie uvedenú hranicu bez vypísania verejného prísľubu, z hľadiska slovenského práva poruší zákon. "A to bez ohľadu na to, či uvedený podiel predstavujú spravované cenné papiere viacerých zahraničných investorov, z ktorých samostatne ani jeden kritickú hranicu neprekročil," uviedol. Analogicky dochádza k skresľovaniu informácií o prekročení zákonom stanovených limitov, ktoré zverejňuje SCP SR. V údajoch je tak uvedený správca, pričom investori a ich podiely ostávajú v anonymite. Pri opísanom spôsobe výkonu správy zaknihovaných cenných papierov narážajú zahraničné banky u nás aj na ďalšie problémy.
Stav naznačuje a potvrdzuje známu skutočnosť, že súčasná legislatíva slovenského kapitálového trhu je jednou z dôležitých príčin jeho úpadku. "Je nevyhnutné, aby pri príprave nových zákonov boli zohľadnené skúsenosti z praxe a poznatky z krajín s vyspelým kapitálovým trhom. Bez vytvorenia štandardných podmienok sa kapitálový trh v SR oživiť podarí len ťažko," dodal na záver.