, uviedli analytici.
Trhy však s týmto postojom nesúhlasia. "Nevyvíjať žiadnu aktivitu už nie je pre BOJ pozitívne, lebo oslabený jen a klesajúce akcie bánk tlačia úrokové miery smerom hore," uviedol jeden z japonských bankových obchodníkov. Guvernér BOJ Masaru Hayami v utorok oznámil, že Rada banky sa rozhodla pokračovať v súčasnej politike, aj keď niektorí jej členovia navrhli ďalšie zníženie krátkodobých úrokových mier. Rozhodnutie banky udržať súčasnú politiku trh v súčasnosti podľa obchodníkov spochybnil.
Kľúčové trojmesačné sadzby pre Euroyen v stredu vzrástli na 0,45 % z úrovne 0,37 %. "Tieto sadzby vzrástli, pretože niektorí účastníci trhu obrátili svoju pozornosť na rizikové úvery japonských bánk od starej dobrej BOJ, ktorá usilovne udržuje svoju politiku ľahkých peňazí," uviedol jeden z obchodníkov. Pozornosť sa z rizikových úverov japonských bánk presunula na oslabený jen, ktorý oživil hodnotu aktív bánk v zahraničí v jenoch. Opätovné oslabenie ďalších ázijských mien zmenšuje zároveň kvalitu miery rizika bánk v Ázii. Podľa analytikov nie je veľa vecí, ktoré by BOJ mohla v súčasných ekonomických podmienkach vykonať, aj napriek tomu, že podľa nového zákona uvedeného v apríli banka získala väčšiu nezávislosť od ministerstva financií a politikov.
"Nanešťastie, centrálna banka nie je kľúčovým hráčom pri riešení oslabeného jenu, akcií a problémoch zlých úverov. Prinajmenšom by však mohla chátrajúcemu bankovému sektoru poskytnúť núdzovú likviditu na zabezpečenie fungovania bankového sektora bez snívania o zmene monetárnej politiky," uviedol Yasushi Okada, ekonomický šéf Credit Suisse First Boston Securities. Možnosti centrálnej banky v súvislosti s monetárnou politikou sú podľa analytikov obmedzené. Sprísnenie úverovej politiky by určite zabránilo ďalšej stagnácii jenu, spôsobilo by však vážne škody v stonajúcom finančnom sektore ako aj v ťažko zadlženom stavebnom sektore.
Súčasné postupné posilnenie krátkodobých úrokových mier pripomenulo bankovým obchodníkom krízu z konca minulého roka, keď mali krajné ťažkosti pri zvyšovaní fondov po sérii bankrotov bánk a brokerských firiem, zahŕňajúcich tretiu najväčšiu firmu v krajine, Yamaichi Securities. Ďalšie uvoľnenie úverov by mohlo byť dvojsečnou zbraňou. Na jednej strane by mohlo znížiť úverové bremeno bánk, avšak na druhej strane by mohlo výrazne oslabiť jen. To by zasa vyvolalo akceleráciu poklesu ostatných ázijských mien a zasiahlo aj regionálne akciové trhy.