BRATISLAVA (SITA) - Podiel zahraničného kapitálu na aktívach komerčných bánk pôsobiacich v SR dosiahol na konci minulého roka 32 %. Podiel zahraničného kapitálu na vkladoch klientov bol 23,5 %, podiel na poskytnutých úveroch 26 %. Vyplýva to z prehľadu, ktorý agentúra SITA zostavila zo zdrojov NBS a týždenníka Trend. Podiel zahraničia na základnom imaní komerčných bánk je vyšší ako predchádzajúce údaje - dosahuje 42,4 %.
Zistením týchto údajov sa nepotvrdili údaje, že zahraničie ovláda už 60 % slovenského bankového trhu. Tento údaj použil v relácii STV Ako ďalej, pán predseda vlády V. Mečiar, ktorý vysokým podielom zahraničia na našom trhu odôvodňoval nutnosť utvorenia spoločného bankového domu zo Všeobecnej úverovej banky a Slovenskej sporiteľne. Relatívne nízky podiel zahraničia na slovenskom bankovom trhu spôsobuje dominantné postavenie VÚB a SLSP. Tieto dva bankové domy obhospodarujú až 58 % všetkých vkladov klientov a 50 % všetkých úverov. Podiel týchto dvoch bánk na aktívach celého bankového sektora predstavuje 46 %. Fúziou týchto dvoch inštitúcií by vznikol subjekt s dominantným postavením na slovenskom bankovom trhu.
Ešte výraznejší je pravdepodobne podiel VÚB a SLSP na klasifikovaných úveroch, tento údaj však nie je zatiaľ známy. Všeobecná úverová banka priznala, že objem jej klasifikovaných úverov je 35,316 mld Sk. Znamená to, že zo všetkých úverov poskytnutých VÚB sa medzi klasifikované zaraďuje až 32,9 %. Predpoklad, že väčšina klasifikovaných úverov sa nachádza v portfóliu VÚB, SLSP a IRB potvrdili nielen viacerí oficiálni predstavitelia SR vrátane Vladimíra Mečiara, ale svedčí o tom aj objem vytvorených rezerv a opravných položiek na klasifikované pohľadávky. Ten dosahuje vo VÚB 17,643 mld Sk a v SLSP 15,009 mld Sk. Finančnú situáciu subjektu, ktorý by vznikol fúziou VÚB a SLSP, ďalej môžu dokumentovať údaje o kapitálovej primeranosti. Kým podľa NBS bola kapitálová primeranosť za celý bankový sektor na konci minulého roku 10,1 %, v Slovenskej sporiteľni to bolo 7,4 % a vo VÚB iba 6,2 %. S výnimkou IRB sa tak tieto dva finančné ústavy stali bankami s najnižšou kapitálovou primeranosťou v SR. Obe však majú od NBS výnimku, vďaka ktorej nemusia plniť kapitálovú primeranosť na štandardných 8 %.