PRIŠTINA, BELEHRAD, OSLO (REUTERS, ČTK) - Srbské bezpečnostné sily včera opäť získali kontrolu nad mestečkom Belačevac ležiacom asi 20 kilometrov západne od Prištiny, ktoré bolo týždeň v držaní Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK). Oznámilo to srbské informačné stredisko v Prištine s odvolaním sa na miestne úradné zdroje. Operáciu začali v pondelok ráno, keď Srbi sústredili okolo mesta ťažkú bojovú techniku a veľký počet vojakov. Mestečko sa dostalo pod delostreleckú paľbu. Hlavným cieľom operácie bolo získať kontrolu nad miestnymi uhoľnými baňami, ktoré zásobujú veľkú a dôležitú elektráreň v Obiliči. Táto elektráreň zásobuje elektrinou nielen veľkú časť Kosova, ale aj časť Macedónska a Grécka. Podľa srbských zdrojov nezaznamenali žiadne straty na životoch. Albánska strana uviedla, že pri obliehaní mestečka zabili najmenej dvoch ľudí, medzi nimi aj jedno deväťročné dieťa. Z mestečka a okolia utieklo asi 2000 civilných osôb, najmä ženy a deti. Najmenej 8 Albáncov, ktorí smerovali do Kosova, bolo včera zabitých na juhoslovansko-albánskej hranici pri prestrelke s juhoslovanskými vojakmi. Podľa srbského informačného strediska Medija-centrum v Prištine skupina Albáncov napadla streľbou pohraničnú hliadku. Podľa strediska išlo o zahraničných žoldnierov, pretože boli oblečení do čiernych poľných uniforiem.
Americký vyjednávač Richard Holbrooke včera povedal, že jeho mierová misia v Kosove pokračuje, ale znovu zopakoval varovanie, že hrozí vypuknutie vojny. Podľa jeho slov americký veľvyslanec v Macedónsku Christopher Hill pokračuje v rokovaniach a včera sa mal stretnúť s lídrami etnických Albáncov v Prištine. V pondelok sa Hill stretol s juhoslovanským prezidentom Slobodanom Miloševičom. Holbrooke, ktorý je na dvojdňovej návšteve Nórska najmä kvôli stretnutiam s gréckymi a tureckým predstaviteľmi komunít na Cypre (je zvláštnym americkým vyslancom pre Cyprus), minulý týždeň obhajoval kontakty USA s UCK so slovami „musia demonštrovať, že sú to, čo sú“. „Jeden problém je, že na vojenskej strane nie je jasné albánske velenie, s ktorým by sa mohlo rokovať o prímerí. To je markantný rozdiel v porovnaní s Bosnou… V Kosove nikto nevie, kto kontroluje vojenské sily a je celkom možné, že nie je jedna skupina alebo jednotlivec, ale množstvo rôznych skupín,“ povedal.
Známy predstaviteľ srbskej opozície Vuk Draškovič sa včera vyslovil pre nasadenie Juhoslovanskej armády proti UCK. „V Kosove nie je miesto pre dva štáty a dve armády, a preto sa musí povstaleckým skupinám, týmto bandám okupantov a teroristov, odpovedať nasadením našej armády,“ povedal v Belehrade. Pripustil však, že kosovskí Albánci by mali dostať najvyššiu možnú autonómiu podľa európskych a medzinárodných meradiel.