Environmentalistická organizácia Greenpeace začala včera vo Viedni podpisovú akciu proti využívaniu jadrovej energie. Združenie počas nej zamýšľa vyzvať rakúskeho spolkového kancelára Viktora Klimu na prevzatie iniciatívy pri presadzovaní nejadrových energetických programov v krajinách východnej Európy. Organizácia Greenpeace vo vyhlásení podporila aj nedávne vyhlásenie V. Klimu, podľa ktorého uvedenie reaktora atómovej elektrárne Mochovce do prevádzky „napriek bezpečnostným nedostatkom“ bolo v protiklade s integračnými ambíciami Slovenska. Podľa Greenpeace by mal spolkový kancelár podniknúť všetko pre to, aby sa zamedzilo plánovanému prechodu elektrárne na plný výkon.
NÁSLEDNÉ OTRASY PÔDY V TURECKU
Južnú oblasť Turecka okolo mesta Adana postihli od utorka nové otrasy pôdy, ktoré si ale tentoraz nevyžiadali obete na životoch. Podľa tureckých seizmológov ide o dozvuky veľkého sobotňajšieho zemetrasenia, ktorého bilancia vzrástla podľa posledných oficiálnych údajov na 144 mŕtvych. Obyvatelia zemetrasením najviac poškodeného mesta Ceyhan sa včera po štyroch nociach strávených pod šírym nebom začali vracať do svojich domovov. Na obnovu niekoľko státisícov zbúraných domov už začala do mesta prúdiť finančná pomoc od štátu a súkromných darcov.
ZNEPOKOJENIE MOSKVY
Znepokojenie nad utorkovým americkým útokom na iracké radarové zariadenie vyjadrila včera Moskva, pričom zdôraznila, že konflikt by nemal narušiť zlepšenú spoluprácu medzi Bagdadom a OSN. „Incident je o to znepokojujúcejší, že k nemu došlo súčasne s prejavmi zlepšujúcej sa úrovne vzťahov medzi OSN a Bagdadom,“ uvádza sa v stanovisku ruského ministerstva zahraničných vecí. „Vyzývame všetky zúčastnené strany, aby upustili od akýchkoľvek krokov, ktoré by mohli skomplikovať situáciu a zrušiť pozitívne výsledky, ktoré sa prednedávnom dosiahli,“ konštatuje ruské ministerstvo.
ICE JAZDÍ PODĽA PLÁNU
Necelý mesiac po katastrofálnej havárii rýchlovlaku ICE Wilhelm-Konrad-Rötgen pri dolnosaskom Eschede, pri ktorej zahynulo až 100 ľudí, začali v týchto dňoch jazdiť rýchlovlaky ICE prvej generácie podľa pôvodných časových harmonogramov. Tretina vlakov ICE prvej generácie z celkovo 59 súprav tohto typu, premávajúcich v Nemecku, vyšla na trate s novými kolesami.
ZASTAVENIE DODÁVOK ELEKTRICKEJ ENERGIE
Ukrajine, na suroviny chudobnej bývalej republike Sovietskeho zväzu, hrozia ťažkosti so zásobovaním elektrickou energiou. Za nezaplatenie účtov jej zastavilo Rusko v pondelok dodávku elektrickej energie. Ukrajinská vláda informovala, že od 1. júla nebude dodávať neplatiacim zákazníkom plyn a elektrickú energiu. Ruská reakcia na energetické dlhy Ukrajiny v miliardovej výške povedie, podľa názoru ukrajinského ministra energetiky A. Šeberstova, k chaosu v mnohých podnikoch a domácnostiach. Aj keď patrí Ukrajina vo svete k najväčším výrobcom elektrickej energie z jadra, zostáva odkázaná na ruské dodávky elektriny do spoločnej energetickej siete. Štátnym dodávateľom elektrickej energie chýbajú peniaze, pretože domácnosti, poľnohospodárske podniky a priemyselné kombináty nemôžu alebo nechcú zaplatiť väčšinu svojich účtov za elektrinu a plyn. (TASR, ČTK)