BERN (ČTK) - Švajčiarsky prezident Flavio Cotti včera vyzval Washington, aby sa jasne postavil proti bojkotu, ktorým dva americké štáty pohrozili švajčiarskym bankám za ich údajne nedostatočnú ústretovosť voči obetiam holokaustu. Cotti v interview, ktoré včera zverejnil švajčiarsky týždenník SonnttagsBlick, varoval, že bojkot ohrozí obchodné styky, a upozornil, že Švajčiarsko zvažuje obrátiť sa v celej záležitosti na Svetovú obchodnú organizáciu. Švajčiarsko podľa Cottiho očakáva, že americká federálna vláda dá jasne najavo, že si je vedomá svojich mezinárodných záväzkov a že zamedzí pokusom o bojkot.
Americké štáty New York a Kalifornia a tiež mesto New York v stredu ohlásili zastavenie obchodov s veľkými švajčiarskymi bankami Union Bank of Switzerland a Credit Suisse. Chcú tak predovšetkým prinútiť Bern, aby prevzal zodpovednosť za obchody so zlatom, ktoré počas vojny nakradli svojim obetiam nacisti, a za postup voči okradnutým, ktorí holokaust prežili, aj ich potomkom. Švajčiarske banky až po výdatnom mezinárodnom tlaku zverejnili pred časom zoznam tzv. spiacich kont, o ktorých sa predpokládá, že väčšinou patria obetiam nacizmu. Švajčiarske banky pritom po druhej svetovej vojne tvrdili, že kontá mŕtvych osôb nemožno identifikovať, resp. ich uvoľnenie podmieňovali predložením často neexistujúcich úmrtných listov. Tento rok v júni Union Bank of Switzerland a Crédit Suisse ponúkli urovnanie vo výške 600 miliónov dolárov. Advokáti obetí však žiadali 1,5 miliardy dolárov a zapojenie švajčiarskej vlády a Švajčiarskej národnej banky do kauzy. Americké štáty presadzujúce bojkot čakajú od Švajčiarska „globálne“ odškodnenie obetí holokaustu. Sankcie oznámené New Yorkom a Kaliforniou predpokladajú zastavenie pohybu amerických finančných prostriedkov vo švajčiarskych bankách a tiež zablokovanie nových investícií pre švajčiarske firmy.
Americké ministerstvo zahraničia už vyslovilo názor, že sankcie vyhlásené proti švajčiarskym bankám nemajú ospravedlnenie a sú kontraproduktívne.