Po smrti princeznej Diany 31. augusta minulého roku, ktorá sa zabila so svojím priateľom Dodim al-Fayedom pri autohavárii v Paríži, sa veľa hovorilo o tom, že britské bulvárne denníky prišli o hlavný dôvod svojej existencie. Jedenásť mesiacov po jej smrti je však princezná z Walesu ešte stále „témou“, o ktorej sa dá písať - a veľa. A z rôznych hľadísk. Kým bulvár pátra po jej tajných aférach, vytvára nové a nové teórie o jej smrti a zaoberá sa tým, ako rodina Spencerovcov a kráľovská rodina opatrujú jej pamiatku, tie serióznejšie médiá - denníky, televízne stanice a agentúry - sa venujú analýzam, prečo táto - vlastne obyčajná žena - spôsobila také mediálne šialenstvo.
ZARÁBA NA SMRTI SVOJEJ SESTRY?
Väčšina britských médií kritizovala Dianinho brata, grófa Spencera, že „zarába“ na Dianinej smrti. Novinári ešte nezabudli na Spencerov útok na médiá na Dianinom pohrebe, keď tvrdil, že jeho sestra má právo po smrti na súkromie, ktoré jej bolo počas života odopreté. Uplynulo len niekoľko mesiacov a Spencer oznámil, že otvorí Althorp pre turistov a zorganizuje koncert na pamiatku Diany. Koncert, ktorý sa uskutočnil poslednú júnovú nedeľu v jej bývalom domove v Althorpe neďaleko miesta, kde je pochovaná, bol so vstupným 39,50 libry jedným z najdrahších, ktoré sa organizovali v Británii. Gróf Spencer obhajoval vysoké vstupné tým, že Dianine charitatívne organizácie budú medzi tými, čo budú z koncertu najviac profitovať. Ani princ Charles, ani Dianini synovia Harry a William sa na koncerte nezúčastnili. Vysoké vstupné kritizoval okrem iných spevák Phil Collins a účasť na ňom odmietol s odôvodnením, že Diana bola „princeznou všetkých ľudí“, a preto by mala byť cena vstupenky taká, aby sa na ňom mohlo zúčastniť čo najviac divákov. Elton John, Paul McCartney, Cliff Richard, Chris de Burgh i ďalší speváci pozvanie Dianinho brata neodmietli.
KONŠPIRAČNÉ TEÓRIE NA TELEVÍZNEJ OBRAZOVKE
Plodom stále nekončiacej posadnutosti Británie smrťou princeznej Diany boli aj dva na city pôsobiace televízne dokumenty odvysielané v Británii 1. a 2. júla o konšpiračných teóriách o Dianinej smrti. Väčšina Britov považuje príbeh o tom, že opitý Dianin šofér Henri Paul v obrovskej rýchlosti nezvládol automobil a narazil do múra v parížskom tuneli, za príliš banálny. Prvý z dokumentov, ktoré odsúdil aj britský premiér Tony Blair, aj Buckinghamský palác, hovorí o tom, že tehotná princezná bola zavraždená - pravdepodobne - britskými tajnými službami, aby sa prekazila jej svadba s milencom egyptského pôvodu Dodim al-Fayedom. Paulove krvné testy, ktoré vykázali vysoký obsah alkoholu v jeho krvi, mali byť podvrhom a tie pravé údajne vykazujú vysoký obsah oxidu uhoľnatého. Spomína sa záhadný biely Fiat Uno, ktorý videli svedkovia v tuneli krátko po nehode. Druhý dokument, odvysielaný o deň neskôr, pripisuje smrť „pretekom“ Paula s paparazzami. Konšpiračné teórie sú vďačnou témou aj na internete a venuje sa im 36 000 webovských stránok.
AL-FAYED KÚPIL DIANINU ŠKOLU
Otec Dianinho priateľa Dodiho al-Fayeda Muhammad al-Fayed, kúpil školu West Heath v Kente, ktorú Diana navštevovala. Budovu školy bude používať organizácia Centrum Beth Marie, ktorá pomáha traumatizovaným a deprivovaným deťom. Škola bola zatvorená kvôli finančným problémom v tom istom roku, ako Diana zomrela.
SPOMIENKOVÝ FOND ZNEUŽÍVA DIANINO MENO NA KOMERČNÉ CIELE
Brat princeznej Diany gróf Spencer a jej matka Frances Shand Kyddová žiadali zrušenie spomienkového fondu založeného po smrti Diany. Gróf kritizoval využívanie Dianinho mena na komerčné ciele a označil ako nechutné, že sa spája teraz so „zoškrabávacími žrebmi“ alebo „margarínom“. Zamestnanci fondu oznámili, že v súčasnosti majú rozbehnutých okolo 1000 akcií, ako získať peniaze na charitatívne účely. Fond bol vytvorený v auguste minulého roku, aby podporoval záležitosti, ktoré podporovala aj Diana vo svojom živote, ako balet, pomoc bezdomovcom, kampaň o zákaze mín, boj proti rakovine a AIDS.
FILM O DIANE SI VYSÚŽIL PRÍVLASTOK „NEVKUSNÝ“
Producenta Kelvina MacKenzieho filmu Diana: Pocta princeznej ľudí, prvého o Dianinej smrti, ktorý mal televíznu premiéru v Británii v apríli, obvinili v britskej tlači z „nevkusného opatrovania jej pamiatky“. Kritici sa zhodli na tom, že režiséra viedla k obsadenie dosiaľ neznámych hercov Amy Clare Secombovej a Georga Jakosa do titulných úloh viac podobnosť so zosnulými milencami, než ich herecké kvality.
SEKRETÁRKA, KTORÁ PRÍLIŠ SMÚTILA ZA DIANOU, SA DOČKALA SPRAVODLIVOSTI
Britská sekretárka, ktorú vyhodili zo zamestnania, pretože príliš smútila za Dianou, vyhrala proces, v ktorom zažalovala zamestnávateľa kvôli nespravodlivému prepusteniu. Podľa britskej tlače futbalový klub neďaleko Londýna vyhodil 38-ročnú Jeanne Cumminsovú, lebo týždeň plakala v kancelárii po smrti Diany, ktorá zahynula pri autonehode v auguste minulého roku. Tribunál rozhodol, že Kingstonský futbalový klub využil Cumminsovej smútok ako zámienku, aby ju prepustil a priznal jej náhradu škody vo výške viac než 10 000 libier.
DIANINI ANJELI
Britský minister financií Gordon Brown 25. júna oznámil, že sa vytvoria špeciálne tímy zdravotných sestier na pamiatku princeznej z Walesu a pomenujú ich Dianini anjeli. Brown, ktorý je zároveň predsedom Spomienkového výboru Diany, povedal, že sestričky sa budú starať o choré deti, aby uľahčili situáciu ich rodičom. „Diana by mala radosť. Myslím, že by si želala, aby ju naďalej pripomínala práca, ktorú sama rozbiehala,“ povedal Brown. Pred svojou smrťou Diana venovala veľa času detskej charite. K ďalším návrhom spomienkového výboru patrila cena pre žiakov, známa ako Dianina medaila, a pamätná záhrada pri jej londýnskom sídle, Kensingtonskom paláci.
(REUTERS, CNN, ČTK/AP, kl,vil)