Nie nezaujímavá je skutočnosť, že poisťovňa prevodom vkladov do základného imania výrazne zvýšila rizikovosť svojej pozície v banke, nakoľko práva akcionárov sú v prípade likvidácie banky až úplne na poslednom mieste. Poisťovňa vyzvala aj ďalšie spoločnosti, ktorých úložky v IRB boli ohrozené, aby kapitálovo vstúpili do IRB. Toto vyhlásenie vzbudzuje prípadnú pochybnosť o tom, prečo robila poisťovňa to, čo robila, pokiaľ nemala jasno v budúcnosti banky. Možnosť likvidácie banky ako riešenia problému však odsúva do úzadia premiérom prezentovaná fúzia bankových a finančných domov, v rámci ktorej by mala byť spojená práve IRB a Slovenská poisťovňa. Keďže k takejto fúzii už došlo, a jej výsledkom nie je, aspoň podľa pokračovania nútenej správy a oznamovaných výsledkov, výrazné zlepšenie stavu banky, je potrebné do úvahy zobrať skutočnosť, že hlavným motívom fúzovania bánk môže byť udržanie týchto bánk v rukách domáceho kapitálu.
Skutočnosť, že dominantné postavenie v SP má v súčasnosti cez FNM štát, nevylučuje predchádzajúce úvahy. Na valnom zhromaždení Slovenskej poisťovne, plánovanom na 9. júla, sa má rozhodovať o navýšení základného imania. Jeho súčasná výška je 1,5 mld Sk, objem navýšenia nebol zverejnený. Hlavnými akcionármi poisťovne sú v súčasnosti FNM s 50,55% a VSŽ Holding s 20% akcií.
Na ohlásené navyšovanie základného imania v slovenskej poisťovni zareagovala SDĽ vyhlásením, podľa ktorého je cieľom tohto kroku obísť zákon o neprivatizovaní strategických podnikov. Hrozba straty dominantného postavenia štátu v poisťovni je reálna, stačí aby sa FNM nezúčastnil prípadného navyšovania. S ohľadom na doteraz známy stav jeho majetku by bola koniec koncov neúčasť na navyšovaní pochopiteľná. Na druhej strane podľa súčasného stavu podielov nemôže dôjsť k navýšeniu bez súhlasu fondu. K zabráneniu straty dominantného postavenia v poisťovni mu stačí, v prípade, že nemá dosť prostriedkov na navýšenie, zablokovať tento bod na valnom zhromaždení.
V závere uplynulého týždňa si Fond národného majetku prostredníctvom repoobchodov požičal na kapitálovom trhu 1,014 mld Sk. Založil 16% akcií VÚB (650 tis. kusov), 43,7% RIF (800 tis. kusov), 31,4% Slovenskej plavby a prístavov a 97% Interhotelu Tatry. Peniaze fondu podľa sobotňajšej Národnej obrody požičala Slovenská poisťovňa. Fond si požičiaval, aby sa mohol zúčastniť navyšovania v poisťovni. Druhou možnosťou je predpoklad, podľa ktorého fond v poisťovni navyšovať nebude a peniaze si požičiaval s vedomím, že nesplatí svoj záväzok, a teda vlastne takýmto spôsobom odpredá akcie VÚB. V tom prípade by sa vytvoril predpoklad na ovládnutie VÚB rýdzo súkromnými spoločnosťami ( bez zarepovaných 16% ostalo vo FNM 34,79% akcií VÚB) . Jej následné sfúzovanie so Slovenskou sporiteľňou by zavŕšilo privatizáciu bankového sektora. Nakoľko je takáto možnosť reálna, ukáže už 9. júl.
JURAJ KOVÁČIK,
P67 value, spol. s r.o., Bratislava