, zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov. Podľa vyšetrovateľov Kovačevič (57) pomáhal vytvárať koncentračné tábory v oblasti Prijedoru v severozápadnej Bosne, v ktorých boli Moslimovia a Chorváti znásilňovaní, mučení a vraždení. Kovačeviča pred rokom zadržala elitná britská jednotka SAS, pričom zastrelila ďalšieho významného srbského vojnového zločinca, ktorý na britských vojakov začal strieľať. Pri čítaní obžaloby Kovačevič stál a odpovedal len vetou: „Nie, nie som vinný, vaša ctihodnosť,“ na každý bod obžaloby.
Kovačevič mal byť popredným predstaviteľom krízového štábu Srbskej demokratickej strany v Prijedore. Mal pomáhať pri vzniku a chode neslávne známych táborov v Omarskej, Keraterme a Trnopolje, kde boli internovaní moslimskí a chorvátski obyvatelia regiónu počas brutálnej etnickej čistky v lete a zime 1992. Krízový štáb, ktorého bol členom, riadil útoky na nesrbské oblasti a podľa vyšetrovateľov nariadil zadržiavanie bosnianskych Moslimov a Chorvátov. Tento štáb bol aj v pozadí vyháňania nesrbských obyvateľov z ich domovov. Ak Kovačeviča uznajú za vinného, hrozí mu maximálny trest doživotného väzenia. Je jedným z 27 zadržaných v haagskej vyšetrovacej väzbe, ktorí sú obvinení z vojnových zločinov alebo čakajú na výsledok odvolacieho konania.„Dôkazy ukážu, že obvinený konal s úmyslom… vykonať genocídu,“ povedala žalobkyňa Brenda Hollisová vo svojej úvodnej reči pred súdom.
Haagsky súd vyniesol 14. júla 1997 rozsudok nad bosnianskym Srbom Dušanom Tadičom, ktorý bol uznaný za vinného zo zločinov proti ľudskosti. Tadič bol odsúdený na 20 rokov väzenia. Pred vojnou policajt v meste Kozarac sa podieľal na deportáciách Moslimov a Chorvátov do koncentračného tábora v Prijedore. Tribunál ho uznal za vinného v bodoch obžaloby týkajúcich sa prenasledovania a týrania, v prípade vraždenia bol zbavený viny. Podľa obžaloby sa Tadič podieľal na znásilňovaní, mučení a zabíjaní a má na svedomí životy najmenej 30 ľudí. Tadičov proces bol prvým dokonaným procesom haagskeho súdu, vrátane procedúry dokazovania viny.
SLOVO OBHAJOBY
Obhajca Milana Kovačeviča, právnik Dušan Vučičevič pred súdom tvrdil, že jeho mandant ako civilista nebol zodpovedný za skutky, ktoré spáchala polícia a armáda, a zdôraznil, že Kovačevič sám ich nevykonal. Dodal zároveň, že Kovačevič bol vymenovaný a nie zvolený na menované posty. „V takmer každom z obvinení existuje odôvodnené vysvetlenie… tieto fakty vyvracajú plán (úmysel), tieto fakty vyvracajú akúkoľvek koordináciu, tieto fakty vyvracajú, že… môj klient má nejakú zodpovednosť,“ povedal Vučevič. Porovnávajúc tábory v okolí Prijedoru s tými, ktoré existovali za nacistickej okupácie v druhej svetovej vojne, obhajca dodal, že „obvinenie z genocídy je nepríslušné“. Vo vojne v Bosne v rokoch 1992-1995 zahynulo 250 tisíc prevažne Moslimov a Chorvátov.