Čečenský prezident Aslan Maschadov v nedeľu prisľúbil odmenu 100.000 dolárov za akúkoľvek informáciu, vedúcu k oslobodeniu dvoch britských rukojemníkov unesených presne pred rokom. Štyridsaťročnú Camillu Carrovú a 38-ročného Johna Jamesa, dvoch britských psychológov pracujúcich pre charitatívnu organizáciu, uniesli 4. júla 1997. Čečenský prezident ústami svojho hovorcu prikázal únoscom, aby rukojemníkov prepustili. Únos by podľa neho mohol krajine spôsobiť vážnu hospodársku aj politickú ujmu, keby viaceré štáty prerušili obchodné kontakty s Čečenskom a prestali mu poskytovať humanitárnu pomoc. V súčasnosti asi pol tucta cudzincov ostáva aj naďalej zadržiavaných na území odštiepeneckej republiky, kde sa únosy stali bežným javom od konca ruskej intervencie v auguste 1996.
NATO MÔŽE VYUŽÍVAŤ GIBRALTÁR
Španielsko už nebude brániť vojenskému využívaniu britskej kolónie Gilbraltár pre potreby NATO a Londýn na oplátku nebude vetovať vytvorenie regionálneho veliaceho strediska aliancie v Španielsku. Podľa španielskeho denníka El País sa na tom dohodli predstavitelia oboch krajín počas tajných rokovaní. Až doteraz sa Španielsko odmietlo zúčastňovať na operáciách NATO, v ktorých malo byť využité územie Gibraltáru. Madrid však ani po dohode nezruší zákaz britským vojenským lietadlám prelietať nad týmto teritóriom bez predchádzajúceho povolenia. Madrid zdôraznil, že dohoda s Londýnom neovplyvní španielske územné požiadavky na Gibraltár - najjužnejší výbežok Pyrenejského polostrova s rozlohou 6,5 štvorcového kilometra, ktorý na základe Utrechtskej zmluvy z roku 1713 pripadol Veľkej Británii.
V platnosti ostanú aj obmedzenia civilnej leteckej dopravy, až kým Gibraltár nepristúpi k zmluve medzi Madridom a Londýnom z roku 1987 o spoločnom používaní gibraltárskeho letiska.
VÝROČNÉ ZASADNUTIE ECOSOC
Prístupu rozvojových krajín na svetové trhy v globalizovanej ekonomike je venovaná prvá časť výročného zasadnutia Hospodárskej a sociálnej rady OSN (ECOSOC), ktoré sa začalo včera v New Yorku. Trojdňového rokovania sa zúčastní okrem iných aj výkonný predseda Medzinárodného menového fondu Michael Camdessuse a riaditeľ Svetovej banky James Wolfesohn. ECOSOC má 54 členov, ktorí sú vo funkcii tri roky, pričom každý rok je na trojročné funkčné obdobie volených 18 členov.
PROTEST PROTI SPRÁVE OSN O KONGU
Vláda Konžskej demokratickej republiky včera v Kinshase usporiadala pochod niekoľkotisíc žien na protest proti správe OSN, podľa ktorej jednotky prezidenta Laurenta-Désirého Kabilu vlani v boji o moc v krajine masakrovali rwandských utečencov. Účastníčky demonštrácie, oficiálne nazvanej Pochod hnevu, niesli transparenty s nápismi ako „Konžský ľud nikdy nebol a nebude genocidný“ a „Nie správe OSN“. Správu o Kongu (bývalom Zaire) pripravila vyšetrovacia komisia vyslaná generálnym tajomníkom OSN K. Annanom. Píše sa v nej, že oddiely Kabilovho Spojenectva demokratických síl pre oslobodenie Konga, podporované rwandskou armádou, od jesene 1996 do jari 1997 niekoľkokrát masakrovali rwandských utečencov. Kabilova vláda správu označila za „hromadu nepodložených obvinení“. (ČTK, TASR)