VIEDEŇ (SITA) - Peňažná politika v krajinách, ktoré zavedú novú európsku menu euro, sa má podľa prezidenta a budúceho guvernéra Národnej banky Rakúska (OeNB) Klausa Liebschera zameriavať predovšetkým na nástroje riadenia likvidity. Podľa K. Liebschera je dôležité, že pre všetkých 11 členských krajín Európskej menovej únie platí jednotná krátkodobá úroková miera. Informovala o tom rakúska tlačová agentúra APA.
Diskontná sadzba by mala podľa neho vychádzať zo súčasnej úrovne tejto sadzby v bývalých kľúčových členských krajinách, pričom si vie predstaviť na dlhom konci rozdiely až do 40 bázických bodov. K. Liebscher považuje v súčasnosti možnosť vzniku asymetrických šokov v Európe skôr za nepravdepodobnú, pričom by sa však táto možnosť nemala vylučovať. Podľa neho však existujú aj iné techniky, ktorými by sa možné výraznejšie výkyvy mohli eliminovať.
Rozhodnutie Európskej centrálnej banky o budúcej spoločnej peňažnej politike v 11 krajinách euro-zóny by malo byť prijaté v septembri alebo októbri tohto roku, aby bol pred štartom tretej záverečnej etapy Hospodárskej a menovej únie so spoločnou menou euro od januára 1999 včas trhom poskytnutý jasný signál.
Európska centrálna banka okrem riadenia likvidity považuje za rozhodujúci nástroj peňažnej politiky operácie na voľnom trhu a zvažuje zavedenie povinných minimálnych rezerv.