VIEDEŇ (SITA) - Domové prehliadky v siedmich rakúskych bankách, ktoré nariadil Európsky úrad na ochranu hospodárskej súťaže, by nemuseli zostať bez následkov, ako by sa dalo predpokladať z vyjadrení nie-ktorých bankových úradníkov. Generálny riaditeľ sporiteľne Erste Bank Andreas Treichl považuje situáciu za vážnu a predpokladá, že celá vec bude mať následky. Informáciu uviedla rakúska tlačová agentúra APA.
A. Treichl sa nedomnieva, že by kontrolóri mohli niečo podstatné nájsť v rámci „Lombard-Club“. Za problematickejšie považuje však tzv. Mini-Lombard, kde sa „určite našli poznámky, v ktorých sa hovorilo o cenách a maržiach s inými bankovými inštitúciami“. Treichl si vie i v prípade neexistencie žiadnych dohôd predstaviť „interpretácie v EÚ“, podľa ktorých sa informácie v úzkom kruhu vedúcich pracovníkov rôznych bankových inštitúcií môžu považovať za minimálne sporné v súvislosti s kartelovým právom EÚ. Podobne by sa podľa neho mohla hodnotiť spolupráca v bankových zväzoch, kde sa vymieňajú informácie o trhu.
Európske inštitúcie by mali preto objasniť, „čo sa môže robiť a čo nie“.
Generálny riaditeľ sporiteľne Erste Bank, ktorá je druhou najväčšou bankou v Rakúsku, bližšie nešpecifikoval, čo myslí pod „konzekvenciami“. Domnieva sa však, že by nemali byť potrestané iba rakúske bankové domy, keďže on sám vie o „belgických a gréckych okrúhlych stoloch, kde sa banky vzájomne informovali o podmienkach na trhu“.
Sedem veľkých rakúskych bánk prehľadali minulý týždeň pracovníci Európskeho úradu na ochranu hospodárskej súťaže v spolupráci s rakúskymi úradmi. Komisia Európskej únie podozrieva tieto bankové inštitúcie, že sa v rámci „Lombard-Club“ dohodli na cenách a úrokoch, a tým porušili kartelové právo platné v EÚ.