Po niekoľkých dňoch beznádejného zápasu s ohňom sa ľudia v juhotalianskej oblasti Locride, ležiacej v Kalábrii, v pondelok konečne zastavili. Nie preto, že by sa im ničivý živel podarilo zvládnuť, ale preto, že - podľa slov jedného z vidiečanov - „už nebolo čo hasiť“. „Tu už nezostalo absolútne nič, iba ľudia, z ktorých mnohí nebudú mať odzajtra ani čo do úst položiť, môžeme sa rovno všetci vzdať svojich funkcií, pretože už nie je ani čo spravovať,“ trpko konštatoval na stretnutí s predstaviteľmi vlády a regionálnej samosprávy jeden zo starostov oblasti, kde požiar zasiahol viac ako 90 percent obcí a mestečiek, zničil 20 tisíc hektárov porastov, päťtisíc zvierat a vybral si tri obete aj z radov obyvateľov.
„Je to šialené, neuveriteľné,“ krúti hlavou šéf miestnej prokuratúry Rocco Lombardo, ktorý sa sám veľmi aktívne zapojil do záchranných prác. Lombardo je presvedčený, že na vzniku požiarov, ktoré počas uplynulého víkendu premenili turisticky atraktívne pobrežie Kalábrie na hotové peklo, majú podiel aj niektorí z miestnych pastierov. Veď sme predsa na talianskom juhu, ktorý sa riadi svojimi vlastnými zákonmi. Lombardo dobre pozná taktiku miestnych pastierskych klanov, ktoré každý rok zakladajú požiare v krátkozrakej nádeji, že budúcu jar sa lúky zazelenajú novým čerstvým porastom. Primitívna mafiánska logika zároveň hovorí aj to, že požiare sa dajú využiť ako prostriedok nátlaku na majiteľov pozemkov, ktorí nesúhlasia s tým, aby ich majitelia dobytka používali ako pastviská. Lombardo ukazuje na svoj poznámkový blok, kde už je poznačených niekoľko mien. Popri podpaľačstve však tentoraz pribudne do jeho spisov aj obžaloba z troch vrážd a obrovských škôd na majetku.
Účty pred miestnou prokuratúrou však popri podpaľačoch budú musieť skladať aj požiarnici a príslušníci armády. „Ja sám som ich volal,“ tvrdí prokurátor Lombardo, „ale helikoptéry s hasiacimi látkami prišli s veľkým oneskorením.“ Nečudo, veď počas uplynulého víkendu bolo v Taliansku hlásených 256 veľkých požiarov. Pri ich hasení používajú miestni požiarnici najmä helikoptéry a špeciálne upravené lietadlá, ktorých je tiež len obmedzený počet. Tentoraz však horeli píniové háje a pastviny súčasne v Toskánsku, Laziu, Púglii a Kalábrii, ohnivé jazyky takmer obkľúčili sicílske Palermo a najnovšie správy o zápase s ohňom prichádzajú z predmestia sardínskej Olbie. Tu sa síce situácia počas posledných dvoch dní trochu zlepšila, mistrál fúkajúci od mora a roznášajúci oheň trochu ustal, nikto však nevie, čo bude zajtra. (La Repubblica, jk)