britského parlamentu.
Takmer tri desaťročia bolo Severné Írsko miestom krvavých bojov. Domnievate sa, že vojna sa definitívne skončila?
„I keď mierovú dohodu prijali všetky zúčastnené strany konfliktu, stále nemáme záruky od teroristických skupín, že vojna sa raz a navždy skončila. Mnohoročné skúsenosti z účinkovania v politickom živote mi však hovoria, že sme na začiatku konca konfliktu. Je tu niekoľko dôvodov na opatrný optimizmus. V prvom rade lídri Sinn Fein Gerry Adams a Martin McGuinness, ktorí dlhé roky obhajovali teroristov, si uvedomili, že v tomto zápase nemôžu uspieť, ak proti metódam ich boja stojí väčšina obyvateľov Severného Írska. V dôsledku toho boli nútení vstúpiť na politickú arénu a prijať realitu. Realitu, ktorú Írska republikánska armáda len veľmi ťažko prijíma - že obyvatelia Severného Írska musia sami rozhodnúť o vlastnom osude.“
Nemyslíte si, že dozrel čas na dialóg so Sinn Fein?
„Nie som si istý, či nadišiel už ten správny čas. Skôr si myslím, že nie. Som ochotný sedieť za jedným stolom so zástupcom Sinn Fein na verejnosti, nie však v súkromí. Sinn Fein ma dostatočne nepresvedčila, že úplne zavrhla násilie. V prvom rade potrebujeme od jej vedenia záruku v podobe verejného vyhlásenia, že vojna sa skončila. Po druhé, chceli by sme vidieť aspoň náznak ochoty, že IRA bude spolupracovať s medzinárodnou komisou pre odzbrojenie polovojenských skupín. Som jedným z mála optimistov, ktorí veria, že sa to stane. V takom prípade budem pripravený stretnúť sa s predstaviteľmi Sinn Fein aj v súkromí a rád si vypočujem ich názory.“
Jednou z najcitlivejších otázok mierovej zmluvy sú politickí väzni. Prečo odmietate ich prepustenie?
„Uvedomujem si, že na konci každého konfliktu väzni bývajú prepustení. Napriek tomu si myslím, že tí, čo spáchali teroristické činy, vedeli, čo robia. To znamená, že rodiny obetí majú tiež svoje práva… Prijal som skutočnosť, že teroristi budú pustení na slobodu. Považujem to za jednu z krátkodobých výhod, ktoré získali republikáni. Na druhej strane vyplýva z toho pre IRA i lojalistov podmienka, že sa nemôžu vrátiť k terorizmu.“
V posledných dňoch došlo v dôsledku zákazu pochodu protestantského Oranžského rádu cez katolícku štvrť Portadownu k vlne násilností v rôznych častiach Severného Írska. Môžu podľa vás tieto udalosti ohroziť mierový proces?
„Dúfam, že spomínané násilnosti nebudú mať negatívny efekt na mierový proces. Za o to dôležitejšie dnes považujem posolstvo vyplývajúce z mierovej zmluvy, aby sme spoluprácu oboch tradícií preniesli z politickej úrovne do ulíc medzi ľudí. Názor, že sa nemôžem pozrieť na suseda len preto, že reprezentuje iné náboženstvo, je zlý. Myslím si, že či už pochody oranžistov alebo republikánov by sa mali konať, lebo sú súčasťou tunajších tradícií. Komisia, ktorá rozhoduje o pochodoch, by si skôr mala všímať, ako sa účastníci pochodov správajú. Nemala by si dať diktovať budúcnosť od bývalých teroristov, ako je napríklad Breandan MacCionnaith, ktorý zastupuje malú katolícku enklávu v Portadowne.“ MARTIN MÓZER, Belfast
(Autor je spolupracovníkom SME)