VIEDEŇ (SITA) - Vývoj hospodárstva 11 krajín Európskej únie, ktoré od januára 1999 zavedú jednotnú európsku menu euro, naberá i naďalej na intenzite. Zatiaľ čo v minulom roku mal najsilnejší vplyv na konjunktúru export, v tomto roku je hospodársky rast vyvolaný predovšetkým investíciami a domácim dopytom. Napriek hospodárskej kríze v Ázii by sa mal hospodársky rast zrýchliť na úroveň 3 % (v roku 1997 rast HDP predstavoval 2,5 %) a v roku 1999 na 3,1 %. Uvádza sa to v dnes zverejnenej analytickej správe rakúskej banky Creditanstalt. Informovala o tom rakúska tlačová agentúra APA.
Predovšetkým vývoj v 1. štvrťroku 1998, keď hrubý domáci produkt v 11 krajinách zóny euro vzrástol o 3,2 %, poukazuje na výrazný hospodársky rast. Nárast investícií, zlepšenie situácie na trhu práce a menej reštriktívna fiškálna politika vplývali na zvyšovanie výdavkov obyvateľstva. Uvádza sa v štúdii Creditanstalt.
Podľa štúdie Creditanstalt predstavujú tieto rozdiely v hospodárskom raste ťažkú úlohu. Okrem toho musia jednotlivé členské krajiny prispôsobiť svoju mzdovú a fiškálnu politiku konjunkturálnemu vývoju. V Írsku sa preto vedie diskusia, či by na utlmenie vysokej spotreby nebolo vhodné zvýšiť dane.
Podľa štúdie by mala mať ázijská kríza väčší dopad na hospodársku situáciu európskych krajín v druhom polroku 1998, keďže dynamiku stratia predovšetkým exporty. Okrem týchto negatívnych efektov, ktoré v roku 1998 zabrzdia celosvetový obchod, má kríza v Ázii na priemyselné krajiny aj pozitívne dopady. Ide predovšetkým o pokles dovozných cien a následné spomalenie rastu inflácie a odloženie tlaku na zvyšovanie úrokových sadzieb. Toto oneskorenie zvyšovania úrokových sadzieb je pre konjunktúru v priemyselných krajinách mimoriadne dôležité. Ak by USA obmedzili domácu spotrebu zvýšením úrokových sadzieb, spôsobilo to pád na trhu s akciami, čo by malo za následok stratu dôvery spotrebiteľov. To ale podľa štúdie nie je v záujme Európy, keďže súkromná spotreba len v súčasnosti začína rásť.
Štúdia Creditanstalt predpokladá pokles úrokových sadzieb na peňažnom trhu v USA z 5,69 % v polovici júna na 5,4 % v budúcom roku a úrokových sadzieb desaťročných štátnych dlhopisov z 5,6 na 5,4 %. Zlepšujúca sa ekonomická situácia by na konci roka mala spôsobiť v Nemecku a Rakúsku rast úrokových sadzieb.
Zatiaľ čo kríza v Ázii zabrzdí hospodársky vývoj na celom svete, hospodárske ťažkosti v krajinách strednej a východnej Európy by nemali výrazne negatívne ovplyvniť vývoj v priemyselných krajinách.