FRANKFURT NAD MOHANOM (SITA) - Rada Európskej centrálnej banky (ECB) konštatovala, že krajiny, ktoré sa zúčastnia na tretej etape Európskej menovej únie (EMÚ), zaznamenávajú trvalý hospodársky rast pri súčasne nízkej inflácii. Oznámila to dnes rakúska tlačová agentúra APA. Prezident ECB Wim Duisemberg na tlačovej konferencii vo Frankfurte nad Mohanom oznámil, že obchod medzi členskými krajinami EÚ navzájom je väčším stimulom hospodárskej konjunktúry ako zahraničný obchod. Rast peňažnej masy dosiahol v krajinách EMÚ v apríli 6 %, zatiaľ čo v marci sa pohyboval na úrovni 5,5 percenta.
V súvislosti s vývojom finančnej politiky sa prezident ECB kriticky vyslovil na adresu niektorých členských krajín EMÚ, ktoré podľa neho poľavili v obozretnosti. Podľa neho to "malo určitý negatívny dopad na peňažnú politiku". "To tu hovorím verejne a rovnako otvorene som sa vyjadril v pondelok na zasadaní v Bruseli. Tam som niektorým krajinám ukázal žltú kartu," povedal W. Duisemberg. Rada ECB sa podľa neho dohodla, že v niektorých krajinách zóny euro boli opatrenia na konsolidáciu národných rozpočtov slabé a mali by byť preto prijaté ďalšie opatrenia. Na druhej strane ECB na devízových trhoch v súčasnosti nevidí náznaky napätia medzi menami členských krajín EMÚ. W. Duisemberg to pokladá za "významný úspech".
Do konca roka predpokladá prezident Európskej centrálnej banky postupné prispôsobovanie krátkodobých úrokových sadzieb v krajinách EMÚ. Podľa neho bola v tejto oblasti už dosiahnutá určitá miera konvergencie, ale dve členské krajiny museli ešte úroveň svojich krátkodobých úrokových sadzieb citeľne znížiť. Zrýchlenie rastu peňažnej zásoby v krajinách EMÚ zaznamenané v apríli nepokladá Duisemberg za znepokojujúce.