ú ekonomiku, ale priamo celosvetové hospodárstvo.
V roku 1994 používali Internet tri milióny ľudí, prevažne Američania. V roku 1998 bolo na Internet pripojených 100 miliónov ľudí po celom svete. Len nedávno, v januári 1995, existovalo na Internete okolo 27 tisíc podnikateľských adries. V polovici roku 1997 ich počet poskočil na 764 tisíc! Štúdie z roku 1997 uvádzajú, že okolo 10 miliónov užívateľov v Kanade a USA využilo Internet pri maloobchodnom nákupe, keď len pol roka predtým to bolo len 7,4 milióna.
Vyjadrené podielom na celkovej hospodárskej činnosti Spojených štátov narástli "informačné technológie" z 6,1 % v roku 1990 na 8,2 % v roku 1998, pričom zamestnávajú 7,4 milióna pracovníkov (čo predstavuje 6,2 % celkovej zamestnanosti). Investície do informačných technológií (počítače, softvéry a komunikačné zariadenia) teraz dosahujú 45 % všetkých amerických investícií.
Internet nie je v súčasnosti využívaný len pri obchodovaní, ale tiež pri finančných transakciách (počínajúc bankovníctvom, cez poistenie a končiac obchodmi na kapitálových trhoch), umožňuje vedenie inventarizácie, rezerváciu a predaj leteniek, priame vstupy na stránkach novín a časopisov a tiež riadenie a organizáciu dopravy.
Napríklad pred niekoľkými rokmi spoločnosť National Semiconductor, výrobca čipov, sama riadila veľmi komplikovaný prenosový systém, spájajúci tri továrne a troch subdodávateľov v Ázii s vlastnou globálnou sieťou zákazníkov. Neskôr sa rozhodla ponechať túto operáciu spoločnosti Federal Express, ktorá používa veľmi sofistikovaný on-line systém riadenia globálnych prenosov a predajov. Výsledkom bolo, že prenosový cyklus k zákazníkom spoločnosti National Semiconductor bol skrátený zo štyroch týždňov na jeden a distribučné náklady boli znížené z 2,9 % z hodnoty predajov na 1,2 %.
Je ale potrebné ešte urobiť niekoľko krokov, aby bol podporený ďalší nárast využívania Internetu, a to v týchto oblastiach:
# Liberalizácia telekomunikácií, vrátane vstupu nových súkromných poskytovateľov, je celkom zásadným krokom na obmedzenie nákladov a väčšie rozšírenie výhod. Krajiny, ktoré stále udržujú štátne monopoly v oblasti telekomunikačných služieb, budú veľmi pravdepodobne ešte viac zaostávať. Ostrá konkurencia spoločností, poskytujúcich telefónne, satelitné alebo káblové televízne a mnohé iné služby, umožňuje zdokonaľovanie technológií a znižovanie nákladov.
# Štáty sa musia vyhnúť sebazničujúcim daniam, lebo teraz mnohé pohodlne prežívajú zo ziskov telekomunikačných sektorov.
# O bezpečné štandardy na zakódovanie dát a ochranu práv duchovného vlastníctva, ktoré by umožnili, aby zákazníci i dodávatelia mohli s dôverou vykonávať podnikateľské transakcie elektronicky, sa musia tiež postarať štáty a ich vlády. Bez jasnej a riadnej ochrany nebudú dodávatelia posielať svoje technické špecifikácie produktov cez Internet a zákazníci nebudú schopní dokončiť internetové obchodné dohody.
# Nakoniec, medzinárodné spoločenstvo bude musieť prijať nové právne normy, upravujúce zmluvy uzatvorené v rámci elektronického obchodovania. Komisia pre medzinárodné obchodné právo OSN práve jeden taký návrh dokončuje, ale potrebuje aktívnu podporu všetkých významných štátov, aby sa podarilo tieto nové legislatívne nástroje uviesť do života.
Autor: JEFFREY SACHS Project Syndicate