FRANKFURT NAD MOHANOM (SITA) - Rada Európskej centrálnej banky (ECB) sa rozhodla, že súčasťou nástrojov ECB v menovej politike budú aj povinné minimálne rezervy (PMR). Podľa guvernéra Luxemburskej národnej banky Yvesa Merscha stanoví ECB sadzby PMR "s istotou na nízkej úrovni". Informovala o tom rakúska tlačová agentúra APA.
Rozhodnutím o použití medzinárodne sporných povinných minimálnych rezerv presadila nemecká centrálna banka Bundesbank svoju predstavu, aby boli PMR nástrojom ECB už od začiatku existencie EMÚ.
V Nemecku sú totiž PMR už 50 rokov pevnou súčasťou menovej politiky centrálnej banky. Nemecké komerčné banky už mnoho rokov kritizujú politiku Bundesbank ohľadom PMR, pretože podľa nich bezúročné uloženie svojich rezerv v centrálnej banke zhoršuje ich konkurenčné postavenie oproti krajinám, kde sa PMR neuplatňujú. Aj európske bankové zväzy žiadali pred prijatím konečného rozhodnutia, aby ECB nevyužívala tento nástroj. Domnievajú sa totiž, že zavedením PMR by sa dostali do horšej konkurenčnej pozície voči Londýnu, keďže Veľká Británia vzhľadom na svoju neúčasť na zavedení jednotnej európskej meny euro neuplatňuje požiadavku PMR.
Na základe vyjadrení Yvesa Merscha sa analytici domnievajú, že ECB sa pravdepodobne rozhodla pre "mäkší" variant PMR. V protiklade s praxou Bundesbank bude ECB komerčným bankám za uložené rezervy platiť úrok, ktorý by mal byť odvodený od trhových úrokových sadzieb. Konkurenčná nevýhoda by tým bola z väčšej časti kompenzovaná, alebo dokonca úplne neutralizovaná. O podrobnostiach by mal dnes na tlačovej konferencii ECB informovať jej prezident Wim Duisenberg. Národohospodársky šéf banky BHF Hermann Remsperger označil "úročenie povinných minimálnych rezerv" za "konkurenčne neutrálne".