Po neschválení ústavného zákona o strategických energetických podnikoch predseda ZRS J. Ľupták i predseda HZDS V. Mečiar vyjadrili nutnosť uskutočniť referendum o neprivatizovaní týchto podnikov. S viacerými otázkami sme oslovili predstaviteľov SDĽ a HZDS.
Podporujete privatizáciu finančných inštitúcií, v ktorých má majoritu FNM?
R. FICO (SDĽ): "SDĽ mala vždy inú predstavu o privatizácii a najmä sme nikdy nechceli privatizáciu inštitúcií, ktoré boli ziskové a ktoré prinášali tomuto štátu určitý osoh. Do privatizácie mali ísť iba podniky s problémami a ľuďom, ktorí sa odhodlali privatizovať, mal štát vyjsť v ústrety výhodnými úvermi, daňovými prázdninami a podobne."
S. KOZLÍK (HZDS): "V prvom rade orientácia na privatizáciu by mala byť na komerčný bankový sektor, to znamená VÚB, dotiahnutie problémov IRB. Vzťah predovšetkým k Slovenskej sporiteľni treba vidieť ako vzťah koncentrácie trebárs VÚB ako najväčšej banky poskytujúcej úvery a SLSP ako banky, ktorá má tie základné aktíva, úspory občanov, a v tomto kontexte potom vidieť možný posun k privatizácii SLSP, nie ako samostatnej inštitúcie. V Slovenskej poisťovni môže v ďalšom období prísť k rozuzleniu - išlo skôr o politický problém privatizácie tohto subjektu. Treba si uvedomiť, že na slovenskom trhu rastie vplyv súkromných poisťovní, to znamená, že vidím ako priechodné, že v ďalšom období dôjde k pohybu aj v tomto smere."
Ste za privatizáciu strategických energetických podnikov, ako je Slovenský plynárenský priemysel a energetické závody?
R. FICO: "Ide o vysokoziskové podniky alebo odvetvia a štát by sa mal chrániť privatizácie takýchto inštitúcií. Podľa mňa by sme mali všetko urobiť pre to, aby tieto odvetvia do privatizácie nešli."
S. KOZLÍK: "V tomto strednodobom období nepokladáme za vhodné privatizovať ani energetiku, ani plynárenský priemysel. Čakajú nás zásadné kroky pri rozhodnutí, akým spôsobom pôjde ďalej energetika, či sa dostavia 3. a 4. blok JEMO. Kdesi v budúcnosti nevylučujem, že by nemohol aj do energetiky vstúpiť zahraničný alebo strategický kapitál. Druhá vec je plynárenský priemysel, kde sa bude rozhodovať o ďalších tranzitných systémoch, či pôjdu alebo nepôjdu cez SR. Pre vedenie nových tranzitných systémov je priechodnejšie, pokiaľ je to pod kuratelou štátu. Najbližšie obdobie nepokladám za vhodné pre takýto krok."
Autor: rk)