Viac ako 50 obetí si vyžiadali stredajšie ozbrojené zrážky medzi oddielom národnej gardy a príslušníkmi islamských fundamentalistických hnutí v čečenskom meste Gudermes. Príslušníci čečenského ministerstva štátnej bezpečnosti majú situáciu v Gudermes (východne od metropoly Groznyj) pod kontrolou, pričom sa im podarilo izolovať obe strany konfliktu. Boje rozpútala bitka medzi islamistami a vojakmi národnej gardy. Čečenský prezident Aslan Maschadov z incidentu obvinil hnutie wahhábovcov, ktoré sa usiluje o prvotnú čistotu islamu, propaguje jednoduchý spôsob života a zjednotenie Arábie.
OBVINILI BÝVALÉHO PEKINSKÉHO STAROSTU
Čínska prokuratúra obvinila bývalého tajomníka pekinského výboru Komunistickej strany Číny Čchen S`-tchunga z korupcie a sprenevery svojho postavenia. 67- ročný Čchen, ktorý zastával aj funkciu pekinského starostu, je najvyšším čínskym štátnym predstaviteľom, ktorého kedy obvinili z korupcie. V roku 1995 bol zbavený funkcie a v septembri 1997 ho vylúčili zo strany a vydali prokuratúre. Riešenie tohto citlivého prípadu považujú pozorovatelia za lakmusový papier, ktorým sa testuje odhodlanie Pekingu riešiť zneužívanie moci v najvyšších vládnych kruhoch.
JEĽCINOVA DOVOLENKA
Na svoju letnú dovolenku nastúpi v pondelok ruský prezident Boris Jeľcin, a to i napriek súčasnej ťažkej finančnej a hospodárskej kríze v krajine. Oddychovať bude na severe európskej časti Ruska, v Karélii, kde odpočíval už vlani. V oficiálnom vyjadrení Kremľa sa neudáva, ako dlho bude tráviť dovolenku. Šéf Kremľa zrušil tento mesiac dve zahraničné cesty a nenastúpil na dovolenku v pôvodnom termíne (tento týždeň), keďže sledoval úsilie kabinetu prekonať finančnú krízu. Rozhodnutie napokon odísť na dovolenku naznačuje, že 67-ročný Jeľcin sa cíti oveľa istejšie po tom, ako Moskva v pondelok uzavrela dohodu o mnohomiliardovom úvere s Medzinárodným menovým fondom a inými medzinárodnými veriteľmi.
MISIA OSN
V RWANDE KONČÍ
Komisia OSN pre ľudské práva so sídlom v Ženeve včera oznámila, že sťahuje svoju misiu z problémovej stredoafrickej krajiny Rwanda, pretože vláda v Kigali bráni jej pozorovateľom vo výkone práce. Komisia sa nedohodla s vládou na podmienkach pokračovania misie, poverenej dohľadom nad porušovaním ľudských práv, a jej zástupcovia odídu z krajiny koncom júla. Vo februári 1997 boli v Rwande zabití piati pozorovatelia OSN.