Na bezpečnostné nedostatky slovenských jadrových elektrární Mochovce a Jaslovské Bohunice chce svojich kolegov zo štátov EÚ upozorniť rakúsky minister životného prostredia Martin Bartenstein. V tejto súvislosti nejde len o rakúsku, ale predovšetkým o "aktuálnu európsku tému", povedal včera Bartenstein, predseda Rady ministrov životného prostredia EÚ, pred začiatkom neformálneho stretnutia ministrov únie v rakúskom Grazi. Informačné stretnutie ministrov životného prostredia členských krajín EÚ v Grazi, na ktoré sú pozvaní aj ministri z 10 kandidátskych krajín strednej a východnej Európy a Cypru, sa včera večer začalo oficiálnym prijatím hostí v priestoroch zámku Eggenberg. Hlavnými témami rokovaní zástupcov príslušných rezortov bude intenzívnejšie využívanie obnoviteľných energetických zdrojov: vetra, vody alebo slnka, v rámci EÚ a ochrana životného prostredia v celoeurópskom kontexte.
PROTIKRÍZOVÝ PROGRAM PROSTREDNÍCTVOM DEKRÉTOV
Ruská vláda presadí zákony protikrízového programu, ktorý Štátna duma (dolná komora parlamentu) zatiaľ neschválila, formou prezidentských dekrétov, oznámil včera ruský premiér Sergej Kirijenko. "Nemôžeme sa zastaviť a musíme sami rozhodnúť buď prezidentskými dekrétmi, ak to bude možné, alebo vládnymi rezolúciami," povedal Kirijenko. Ruskí poslanci zatiaľ z viac ako dvoch desiatok zákonov potrebných na realizáciu tohto programu prijali 14 zákonov a 7 ich odmietli. Prijatie týchto 14 zákonov bude znamenať pre štátny rozpočet príjem 28,2 miliardy rubľov, zatiaľ čo program počítal so 102 miliardami rubľov. Prijatím protikrízového programu podmieňujú západné krajiny poskytnutie pôžičky Rusku vo výške 22,6 miliardy dolárov.
COOK OBHAJOVAL
ROZŠÍRENIE NATO
Rozšírenie NATO o krajiny strednej Európy ako logickú odpoveď na koniec studenej vojny a odstránenie železnej opony obhajoval včera v parlamente britský minister zahraničných vecí Robin Cook. Uvážlivé rozšírenie - podľa jeho slov - zabezpečí, že sa aliancia stane "vojenským garantom mieru na našom kontinente". V diskusii v Dolnej snemovni Cook odmietol tvrdenie, že náklady na rozšírenie dosiahnu niekoľko desiatok miliárd dolárov. Uviedol, že počas desiatich rokov Británia prispeje na rozšírenie sumou 110 miliónov libier. V rozprave poslanci podporili rozšírenie NATO o stredoeurópske krajiny a ocenili skutočnosť, že ČR, Maďarsko a Poľsko sú pripravené uhradiť časť nákladov spojených s ich vstupom.