Vo štvrtok sa v Dome plynárov v Bratislave otvorila Galéria MIRO - po Berlíne, Prahe a Snine v poradí už šiesta v reťazci galérií s týmto menom. Svoje pôsobenie uviedla predajnou výstavou 52 grafík Pabla Picassa, zapožičaných berlínskou Galerie Michael Haas.
m Ste uznávaný galerista, ale už som počula aj názor, že robíte okolo seba väčší rozruch, než akú pozornosť si zaslúžia diela, ktoré vystavujete...
"Áno, robím okolo seba veľký rozruch. Či je jeho miera úmerná, to nech posúdia iní, ale pracovať v mojej brandži znamená robiť veľký reklamný rozruch. Je to súčasťou mojej stratégie."
m Nedodáva hodnotu tejto výstave iba meno fenomenálneho Picassa? Nie je takýchto grafík záplava na celom svete?
"Nesúhlasím. Existuje presný súpis grafického diela Picassa, ktorý urobil Ferdinand Mourlot. V súpise sú presne popísané a očíslované aj tzv. autorské, nesignované výtlačky aj prvé skúšobné výtlačky a vlastné edície. To znamená, že nie je ich záplava, ale viac ako 2000. Od Picassovej smrti prešlo určité obdobie a dnes je veľmi ťažké zohnať konkrétnu litografiu, ak si napríklad poviete, že vy chcete presne ten a ten motív. Keď potom začnete chodiť po svete a viete podľa súpisu, že existuje len 50 signovaných a číslovaných litografií, zistíte, že kúpiť práve vami vybraný motív je nepredstaviteľne ťažké. Ale obchodníci, ktorí s tým obchodujú, ako pán Haas (Berlín), Schellmann (New York- Mníchov), Amiot (Paríž) a iní, vedia, kde sa čo nachádza na trhu práve v tejto chvíli. Mimochodom, z takejto spolupráce vznikla aj táto kolekcia 52 grafík v bratislavskej Galérii MIRO. Nech návštevníci sami posúdia, či je toho záplava."
m S vašou galeristickou zručnosťou asi nie je problém získavať solventných sponzorov...
"Moja zručnosť sa opiera o veľmi silného obchodníckeho ducha. Na to som mimoriadne hrdý. Prijímať sponzorské dary však nie je súčasťou našej obchodnej stratégie."