Predseda SOP R. Schuster je s 21,83 percentami najdôveryhodnejšou osobnosťou slovenskej politickej scény. Na 2. mieste je premiér V. Mečiar (16,57 %) a 3. miesto obsadil predseda SDK M. Dzurinda (16,29 %). Agentúra Názory uskutočnila prieskum od 6. do 12. júla na vzorke 1406 respondentov, ktorí odpovedali na otázku "Ktorým osobnostiam v politickom živote na Slovensku najviac dôverujete?" Dôveru bolo možné uviesť trom osobnostiam politického života. Respondenti uviedli 86 mien, čo je o 9 viac ako v júnovom výskume. Na ďalších miestach sa umiestnili P. Weiss (12,23 %), R. Fico (11,67 %), I. Gašparovič (10,67 %), E. Kukan (8,89 %), B. Schmögnerová (7,82 %), B. Bugár (7,47 %), P. Hamžík (6,47 %), J. Slota (5,55 %). Dôvera respondentov k osobnostiam je pomerne stabilná. Na prvých troch miestach bolo poradie politikov rovnaké aj v predchádzajúcich mesiacoch.
ENVIRONMENTÁLNA VÝROBA NEZVÝHODNENÁ
K zvýhodneniu environmentálnych výrob, o ktorom hovorí odpočet ministerstva životného prostredia (MŽP), vôbec nedošlo. Naopak, novelizovaný zákon o DPH presúva viaceré z týchto výrob, ktoré boli predtým daňovo zvýhodnené, do vyššej daňovej kategórie. O zavedení sľubovaného systému zvýhodnenia sa teda vôbec nedá hovoriť, vyhlásil predseda Spoločnosti pre trvalo udržateľný život v SR M. Huba. Súčasná vláda za štyri roky nepredložila do parlamentu ani tretinu zo svojho legislatívneho plánu, ktorý je v pôsobnosti MŽP. Odpočet MŽP má tie isté nedostatky ako ostatné časti odpočtu Programového vyhlásenia vlády. V prvom rade ide o účelové narábanie so štatistickými údajmi a zamlčovanie neúspechov, konštatuje M. Huba.
LÍBYJSKÁ AMBASÁDA V BRATISLAVE
Slovensko udelilo v tomto mesiaci súhlas s otvorením líbyjského veľvyslanectva v Bratislave. Líbyjská strana zatiaľ oficiálne neoznámila dátum jeho otvorenia. Informoval o tom tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí (MZV SR). Súhlas s otvorením líbyjského veľvyslanectva v Bratislave udelilo Slovensko na základe záujmu o rozvoj vzťahov, založených na obojstranne výhodnej spolupráci a reciprocity, pri rešpektovaní sankcií Bezpečnostnej rady (BR) OSN z rokov 1992 a 1993. Ako uviedol tlačový odbor MZV SR, Líbya má svoje zastupiteľské úrady v desiatich štátoch EÚ a všetkých susedných krajinách SR. V Líbyi má naopak zastúpenie 21 európskych krajín vrátane SR.