, keďže sa od 1. júna 1998 táto inštitúcia transformovala na ECB. Duisenberg v správe hodnotil predovšetkým prípravné kroky, ktoré sa uskutočnili v rámci Európskej monetárnej únie a ktoré majú viesť k naštartovaniu tretej fázy (Stage Three) od 1. januára 1999 - k zavedeniu jednotnej meny euro.
V rámci budúcich zámerov informoval okrem iného o príprave medzibankovej referenčnej sadzby v oblasti používania euro (EURIBOR), na ktorej pracuje Banková federácia Európskej únie a Asociácia finančných trhov. Oznámil tiež, že cezhraničný platobný systém Target v rámci euro-oblasti, ktorý sa v súčasnosti testuje, by mal byť v plnej prevádzke v decembri tohto roku. Kvôli stabilizácii úrokových sadzieb na peňažnom trhu rozhodla Rada ECB minulý týždeň o zavedení systému minimálnych rezerv. "Presná špecifikácia tohto systému, vrátane miery rezerv v súčasnosti definovaných v rozmedzí 1,5-2,5 %, bude stanovená najneskôr v novembri 1998," povedal W. F. Duisenberg.
Doterajšie kroky EMI a nadväzne ECB a Európskeho systému centrálnych bánk (ESCB) sú podľa šéfa ECB dobrým základom pre zavedenie jednotnej európskej meny euro začiatkom budúceho roka. "Zámerom vytvorenia dôveryhodných a silných inštitúcií ECB a ESCB je dosiahnutie ich primárneho cieľa, teda udržanie cenovej stability v oblasti euro v rámci stanovených hraníc. To bude základom pre udržanie ekonomického rastu," dodal Duisenberg. Zlepšenie hospodárskej situácie v EÚ v posledných rokoch označil za veľmi uspokojujúci štartovací bod pre menovú úniu. "Fiskálne politiky členských štátov sa však musia snažiť o dosiahnutie požiadaviek Paktu stability a rastu. Základným cieľom je dosiahnutie vyrovnaného alebo prebytkového rozpočtu, pričom prebytok je potrebný predovšetkým v krajinách s vysokým podielom zadlženosti na HDP," zdôraznil prezident ECB.