Obchod s džínsami prežíva recesiu, a to všetko preto, lebo mladí nechcú vyzerať ako ich rodičia. Analytici, skúmajúci dôvody poklesu obratu, obviňujú z tejto krízy ľudí, ktorí už vyrástli z džínsového veku, ale z akejsi nostalgie sa stále snažia vtesnať svoje rozpínajúce sa bruchá do priliehavého panciera. Podľa správy marketingovej firmy AC Neilson sa do mája tohto roku predalo o tri milióny párov nohavíc menej ako v predchádzajúcom roku. Zástupcovia vekovej kategórie od 15 do 24 rokov dnes uprednostňujú viac ležérnejšie typy oblečenia.
POZOR NA LIETANIE
Sucho v hrdle, králičie oči, opuchnuté nohy a u niektorých aj nepríjemný tlak v hlave patria ku klasickým symptómom počas letu lietadlom. Tieto ťažkosti spôsobuje extrémne suchý vzduch na palube, dlhé sedenie a nedostatok čerstvého vzduchu. Odborníci britského Aviation Health Institute, ktorí odporúčajú piť veľa vody, izometrické cvičenia, žiadnu kávu, čaj ani alkohol, majú však obavy zo zhoršujúceho sa stavu vzduchu v lietadlách v dôsledku šetrenia energiou a financiami. Mnohí ľudia, ktorí často využívajú služby leteckej dopravy, trpia čiastočnou hluchotou, chrípkami a dýchacími problémami viac ako v časoch, keď ešte toľko nelietali. Vinu na tom podľa odborníkov má snaha aerolínií lietať čo najekonomickejšie.
22 KILOGRAMOV RÝB ZA ROK
Dvadsaťdva kilogramov rýb ročne skonzumuje každý obyvateľ EÚ. Susedná Česká republika s 5,5 kilogramu výrazne zaostáva - a to aj za svetovým priemerom, ktorý činí 13 kilogramov rýb a rybacích produktov na osobu za rok - pričom Slovensko na tom pravdepodobne nebude oveľa lepšie. Vyplýva to z prieskumu štatistického úradu EÚ Eurostat vykonaného pri príležitosti výstavy EXPO 98 v Lisabone. Prvé miesto v rebríčku konzumácie rýb si drží Portugalsko (57 kilogramov), nasledované Španielskom s 39 kilogramami. Najmenej rýb jedia v Rakúsku (10), Nemecku (12) a Holandsku (taktiež 12 kilogramov ročne). Z nečlenských krajín EÚ majú na jedálnom lístku ryby najčastejšie Islanďania, z ktorých každý zje 93 kilogramov ročne. Druhé miesto vo svetovej konzumácii rýb si stabilne drží Japonsko (68).
STRESOVANÉ A CHORÉ
Sústavne vysoké hladiny stresu môžu mať priamy vplyv na fyzické zdravie, tvrdia americkí vedci. Štúdia expertov z Duke University v Severnej Karolíne ukázala, že ženy, ktorých stresové hladiny sú také vysoké, že si ich môžu utíšiť jedine „ziapaním“ na kolegov a hádzaním rôznych predmetov, sú viac náchylné aj na získanie rôznych iných chorôb, ktoré na prvý pohľad nemajú so stresom nič spoločné. (ČTK, TASR)