„Dajte cárovi, čo je cárovo“ alebo Najškandálnejší pohreb 20. storočia

Včera sa konal v Peterburgu najškandálnejší pohreb 20. storočia, napísal deň po pohrebe ruský denník Kommersant daily. Škandálne, alebo presnejšie povedané, škandálom zaváňajúce boli niektoré udalosti, ktoré s pohrebom pozostatkov Mikuláša II. a jeho ...

Včera sa konal v Peterburgu najškandálnejší pohreb 20. storočia, napísal deň po pohrebe ruský denník Kommersant daily. Škandálne, alebo presnejšie povedané, škandálom zaváňajúce boli niektoré udalosti, ktoré s pohrebom pozostatkov Mikuláša II. a jeho rodiny súviseli. Hádka o pravosť pozostatkov prechádzajúca až do hrozby rozkolu v cirkvi. Neúčasť patriarchu moskovského a celej Rusi Alexija II. Následná avizovaná neúčasť Borisa Jeľcina. To všetko však napokon nebolo ničím v porovnaní s tragickými udalosťami, ktoré pripravili o život nielen posledného panujúceho Romanovovca a jeho najbližších, ale aj milióny ďalších vynikajúcich i celkom obyčajných Rusov. Ponechajme však históriu bokom, ponechajme bokom i hodnotenie rozporuplnej osobnosti, ktorou Mikuláš II. bezpochyby bol. Cárovi sa napokon dostalo to, čo mu prináležalo…

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

OBRAT O 180o

Rusko má dnes na svojom čele muža, ktorého tiež zvyknú prezývať cárom. „Cár Boris“ bol iróniou osudu v 70. rokoch komunistickým tajomníkom v Jekaterinburgu a na príkaz, ktorý dostal „zhora“, dal zbúrať dom kupca Ipaťjeva, v ktorom 17. júla 1918 zavraždili Mikuláša Romanova, jeho manželku Alexandru, dcéry Tatianu, Oľgu, Máriu, Anastáziu a syna Alexeja spolu s osobným lekárom, komorníkom, kuchárom a slúžkou. Jeľcin do poslednej chvíle odmietal svoju prítomnosť na obrade - mal na to napokon tisíc dobrých dôvodov. Rusko má dnes, popravde povedané, oveľa vážnejšie starosti, než bol oneskorený peterburský pohreb imperátora. Finančná kríza, ktorá bude stáť Rusov ešte mnohé obete, nie je zďaleka zažehnaná, ešte čerstvá vláda premiéra Sergeja Kirijenka zápasí s opozičným parlamentom o presadenie protikrízového programu a samotnému cárovi Borisovi hrozí na jeseň procedúra „impeachmentu“, čiže odvolania z funkcie pre vážne poškodenie záujmov štátu. Jeľcin však tesne pred pohrebom oznámil, že zaujme svoje miesto v katedrále povedľa rodu Romanovovcov. Nie ako politik, ale ako človek, ktorý si uvedomuje svoju povinnosť. Ťažko jednoznačne odpovedať na otázku, či sa Jeľcin dostatočne ospravedlnil za históriu, ktorej bol spoluvykonávateľom. Prítomní Romanovovci však zjavne s uspokojením prijali prezidentov príchod i jeho reč nad rakvami a v podobnom duchu informovali aj hlavné ruské médiá. Pohreb dostal napokon predsa len, aspoň formálne, cársky rozmer.

SkryťVypnúť reklamu

PETERBURG ZOSTAL VLAŽNÝ

V skutočnosti však život v meste na Neve plynul svojím zvyčajným tempom. Občania Sankt Peterburgu (býval aj Petrohradom a Leningradom) v sebe nezapreli normálnu ľudskú zvedavosť. Nijaké davy monarchistov ani zástupy plačiek sa však nedostavili. Už vo štvrtok, deň príchodu pozostatkov z Jekaterinburgu lemoval príjazdovú cestu riedky zástup zvedavcov. V piatok krátko pred poludním, tesne pred začiatkom obradu, ľudia spontánne uvítali veľkoknieža Nikolaja, ktorý podával ruky zástupu pri Ioannovskom moste k Petropavlovskej pevnosti. Boris Jeľcin prišiel (najskôr) v temnej limuzíne, v sprievode manželky Nainy, dcéry Tatiany a vicepremiéra povereného komisiou pre prípravu pohrebu Borisa Nemcova. Nikto z nich, ani mnohí akreditovaní novinári prezidenta na vlastné oči nevideli, pretože im v tom bránila vzdialenosť vymedzeného koridoru pred katedrálou, v ktorom museli stráviť obrad, chrbty kameramanov, ktorí zviedli krutý boj o popredné miesta pri bariére a v neposlednom rade mužné chrbty ochranky Borisa Jeľcina v uniformách OMON, zvláštnych oddielov ministerstva vnútra.

SkryťVypnúť reklamu

BEZ VEĽKEJ SLÁVY

Ak sa skutočne uzavrela jedna kapitola pohnutej histórie Ruska tohto storočia, stalo sa tak ticho a nenápadne - bez prítomnosti najvyššieho kléru, bez štrngotu šabieľ a prehliadky historických uniforiem, bez hrdých kozákov, ktorí chceli prísť do Petropavlovskej pevnosti v sile aspoň stovky mužov na koňoch. Oficiálne štátny obrad, na ktorý sa akerditovalo tisíc novinárov z celého sveta, sa napokon stal takmer skromnou mestskou záležitosťou - štát prispel až na poslednú chvíľu sumou 5 miliónov rubľov (asi 35 miliónov Sk), čo je vzhľadom na pompézne uvádzanie významu udalosti naozaj málo. Po obrade sa pozvaní hostia odobrali na kar a po ňom sa vec uzavrela. Boris Jeľcin odletel zvláštnym vrtuľníkom ihneď po pohrebe do hektickej Moskvy, aby sa ďalej venoval problémom svojim a problémom svojho štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Turisti tak ako predtým navštevujú Petropavlovskú pevnosť. Tí zahraniční zaplatia za vstupné štyri doláre, domáci päť rubľov. Na konci hlavnej lode, pri severnom múre katedrály, odpočíva zakladateľ mesta, cár Peter Veľký. Ak pôjdete popri tomto múre od jeho hrobu až na opačný koniec katedrály, dostanete sa k čerstvému hrobu jeho posledných panujúcich nasledovníkov.

BAŠA JAVŮRKOVÁ,

Sankt Peterburg-Bratislava

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 252
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 671
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 199
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 581
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 383
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 204
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 825
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 760
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu