„Naším cieľom je v budúcom roku dostať preteky Okolo Slovenska o kategóriu vyššie. Bude to veľmi ťažké, ale pokúsiť sa o to chceme,“ hovorí Dušan Ťažký, riaditeľ 42. ročníka tohto podujatia. Po prvý raz, čo si on pamätá preteky, si zobral na starosť obnovený model, denne jazdiť z mesta do mesta, namiesto zaužívaných etapových centier, ktoré sa začali praktizovať od roku 1972. V organizačnom výbore je jediný pamätník kočujúcich etáp šéf ubytovacej a stravovacej komisie Juraj Rokfalusy.
Preeteky Okolo Slovenska (OS) sú zaradené do kategórie 2.6. Čo to znamená? Za preteky nie sú body do Svetovej klasifikácie UCI, ale práve dobrým priebehom po každej stránke sa môžu dostať do vyššej kategórie, kde sa už boduje. Vo Svetovom pohári, ktorý sa rátal ešte pred pár rokmi, sú zaradené iba jednoetapové preteky. Svetový pohár jazdia aj ženy. Kategória je určená číslom 1.a číslo za ním znamená obťažnosť pretekov. Jednotka je najvyššia. Etapové preteky sú pod číslom 2. Nasadenie 2.1 má tzv. Grand Tour kategória, v ktorej sú Giro d‘Italia, Tour de France a španielska Vuelta. V kategórii 2.5, do ktorej sa chce OS prebojovať, získava prvých desať pretekárov body do klasifikácie UCI 25 - 19 - 15 - 13 - 12 - 11 - 10 - 9 - 8 - 7. Za nosenie žltého dresu za každý deň sú dva body, za etapové víťazstvo 4 body. V kategórii 2.5 sa vypláca v cieli etapy prvým 25 pretekárom dohromady 3 700 švajčiarskych frankov. V kategórii 2.6 je to 3 000 švajčiarskych frankov, ak sú v jeden deň dve etapy, vypláca sa polovica. Na OS bude teda 7 platených dní po 3 000 frankov, dohromady 21 000 frankov. Dvadsať percent z tejto sumy, teda 4 200 frankov, sa rozdelí po skončení pretekov navyše pre 25 pretekárov v celkovom poradí. Za zaradenie pretekov do kategórie 2.6 platí Slovenský zväz cyklistiky 400 frankov na deň pre UCI. Tá z tejto sumy platí cestovné výdavky a diéty pre hlavného rozhodcu, ubytovanie mu hradia usporiadatelia. Dostať sa do vyššej kategórie znamená , podľa D. Ťažkého, presvedčiť v pretekoch po každej stránke. Hlavný rozhodca v dotazníku po pretekoch uvedie, ako bola zabezpečená trať, preprava, vyváženosť profilu, kvalita domácich rozhodcov, ubytovanie a doprava vôbec. Z toho hodnotenia potom môže vyjsť impulz na postup do vyššej kategórie.
Hlavným rozhodcom za UCI je Rolf Sjötum z Nórska, ktorý začal medzinárodnú kariéru na MS 1993 doma v Oslo. Hovorí po anglicky a čiastočne po nemecky a je jedným z mála rozhodcov, ktorý nepreferuje reč UCI číslo jeden - francúzštinu. Jeho asistentom zo Slovenska bude Igor Stiassny, oficiálnym sprievodcom a tlmočníkom Ing. Milan Hodža, obaja z Bratislavy.