„Iba najhorší pesimisti vidia aj naďalej situáciu čierno,“ vyhlásil spolkový minister hospodárstva, slobodný demokrat (FDP) Günter Rexrodt, keď komentoval posledné údaje Spolkového úradu práce v Norimbergu o stave nezamestnanosti v Nemecku. Sám Rexrodt je do budúcnosti optimistom. Podpredsedkyňa Nemeckého odborového zväzu (DGB) Ursula Engelen-Keferová má na vývoj nezamestnanosti iný názor. Podľa nej sa snaží spolková vláda peknými rečami problém ututlať. Napriek tomu sa však priznala, že v spolkovej republike dochádza ku konjunkturálnemu oživeniu, i keď to podľa nej neznamená, že by sa definitívne trend vývoja obrátil k lepšiemu. Isté je, že v júni došlo k nebývalému a neočakávanému zníženiu počtu nezamestnaných o 123 tisíc osôb. Je to najvyššie zníženie od zjednotenia Nemecka v roku 1990. V uplynulých dvoch rokoch našlo v júni vždy prácu len 30 tisíc osôb. V západnej časti krajiny klesla nezamestnanosť o 51 900 na 2,773 milióna a je tak výrazne pod minuloročným júnovým priemerom. Vo východnom Nemecku je situácia síce stále napätá, tu je bez práce 1,301 milióna ľudí, ale v júni našlo zamestnanie 70 400 východných Nemcov. V Sasku-Anhaltsku (kde sa práve nezamestnanosť sčasti podpísala pod úspech pravicových extrémistov v krajinských voľbách) prvý raz po rokoch klesla nezamestnanosť pod 20 percent na 19,4 percenta, má však ešte ďaleko do toho, aby dosiahla úroveň Bavorska, ktoré je s 6,3 percentami spolkovou krajinou s najlepšími výsledkami v boji s nezamestnanosťou.
NATERAZ SOCIÁLNY ZMIER
Spolkové združenie nemeckého priemyslu (BDI) je presvedčené, že v Nemecku nastal definitívne obrat k lepšiemu. Podľa BDI je možno už od jari pozorovať stále sa zlepšujúcu tendenciu vývoja a koncom roka sa trend definitívne obráti k pozitívnemu. Veď, ako uvádza združenie, len v automobilovom priemysle bolo zamestnaných už 10 tisíc nových pracovníkov, strojársky priemysel hlási 20 tisíc nových zamestnaných a elektronický priemyslu dokonca 25 tisíc. Rozvoj konjunktúry umožnili reformy, ktoré uskutočnila spolková vláda v minulom roku a aj pozitívne stanovisko odborov, ktoré nepožadovali nadmerné zvýšenie miezd. Napriek tomu, že mzdy stúpli zhruba len priemerne o 1,5 percenta, sa potom prejavil obrat vo zvýšení súkromnej spotreby, čo s uspokojením zaznamenali výrobcovia a predajcovia konzumného tovaru. A prekvapením bolo zistenie, že v nemeckom priemysle je v súčasnej dobe okolo 1,5 milióna voľných miest.
NOVÉ SPOLKOVÉ KRAJINY
KOPÚ STÁLE DRUHÚ LIGU
O prekonaní hospodárskych problémov napokon svedčí aj správa o ekonomických výsledkoch 500 najväčších nemeckých priemyselných podnikov, ktorá sa uverejňuje už 27 rokov. Ich obrat vzrástol o 9,3 percenta. Vyšší zisk priemerne o 28,8 percent zaznamenalo 340 podnikov a iba 26 ich malo nižší zisk ako pred rokom. S trochou irónie sa poznamenáva, že pokiaľ ide o zaradenie východonemeckých podnikov do tabuľky 500 najväčších, sú tieto podniky na tom horšie než východonemecké futbalové mužstvá. Medzi 500 najväčšími nemeckými priemyselnými závodmi je síce jedenásť podnikov z východnej časti spolkovej republiky - percentuálne to však robí len 2,2 percenta. A ktoré podniky zaujímajú v tabuľke prvé tri miesta? Vedie Daimler-Benz zo Stuttgartu nasledovaný Volkswagenom z Wolfsburgu a mníchovským Siemensom.
RUDOLF STRÖBINGER, Bonn
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)