Do washingtonského Capitolu prichádzajú každý deň stovky turistov, aby si prezreli priestory, v ktorých sa schádza Senát a Snemovňa reprezentantov - teda Kongres. Každý z nich sa musí ešte pred vstupom podrobiť bežným bezpečnostným opatreniam, počas ktorých sa polícia zaujíma najmä o kovové predmety a výbušniny. Keď uplynulý piatok krátko pred štvrtou hodinou popoludní prišiel rad počas vstupnej kontroly na asi 40-ročného muža, detektor kovov, cez ktorý prechádzal, začal signalizovať neohlásený predmet. Nikto z prítomných policajtov vtedy ešte netušil, že majú pred sebou šialenca. Predmet, ktorý detektor zaznamenal, bol totiž nabitý revolver a jeho majiteľovi v tej chvíli nenapadlo nič lepšie, ako ho použiť.Mužom, ktorý v piatok vo washingtonskom Capitole zastrelil dvoch policajtov a ťažko zranil 24-ročnú turistku, je 42-ročný Eugene Russell Weston z amerického stredozápadu. Pochádza zo štátu Illinois, odkiaľ sa presťahoval do Montany. Pri prestrelke s políciou utrpel zranenia hrude, brušnej oblasti, horných a dolných končatín. Momentálne sa za prísnych bezpečnostných opatrení nachádza v nemocnici, kde sa podrobil štvorhodinovej operácii. Len čo to jeho stav dovolí, polícia ho vypočuje a vznesie proti nemu obvinenie. Šance na jeho prežitie odhadovali lekári ešte včera asi na 50 percent. Počas prevozu do nemocnice bol pri vedomí, žiadne informácie o motíve svojho činu však neposkytol. Stav Angely Dickinsonovej, ktorá utrpela pri prestrelke zranenie tváre a pleca, je stabilizovaný.
Už v apríli 1996 policajné orgány v Montane a Illinois zaznamenali Westonove slovné vyjadrenia, v ktorých sa vyhrážal zavraždením amerického prezidenta Billa Clintona, o čom informovali aj federálne orgány. Tajná služba následne vypracovala jeho lekársky posudok. Na jeho základe Westonove hrozby zaradili do nižšej kategórie. Napriek tomu ho však vo svojich záznamoch FBI viedla ako osobu, ktorú treba pozorovať. Podľa zdrojov z jeho bydliska v minulosti neraz mával rukami na satelitné televízne antény a vykrikoval, že štát ho prostredníctvom nich špehuje. Uplynulý piatok v skorých večerných hodinách washingtonského času v lokalite Capitolu polícia objavila v štáte Illinois registrované malé nákladné auto, ktoré patrilo Westonovi. Ten údajne vyslovil hrozby aj proti Pentagonu. Zistilo sa, že na svoj čin použil 6-ranový revolver Smith and Wesson ráže 38.
Clinton: Sme s obeťami
„Hillary a ja sme hlboko znepokojení správou o streľbe v Capitole. Ako všetci Američania, aj my sme v myšlienkach a v modlitbách s rodinami zastrelených policajtov, ako aj so zranenou obeťou a jej rodinou,“ hovorí sa vo vyhlásení amerického prezidenta Billa Clintona k piatkovej tragédii v sídle amerického Kongresu. „Capitol je miestom, kde by sa návštevníci a pracovníci nemali obávať násilia,“ uviedol ďalej americký prezident. „Každý Američan oceňuje statočnosť policajtov Capitolu, ktorí odvážnym činom zabránili ďalším zraneniam,“ povedal ďalej Clinton v prezidentskom sídle v Camp Davide, kde s rodinou trávil letný víkend.
Prezidenta o vývoji situácie informovali z Washingtonu každých 30 minút. V telefonickom rozhovore s predsedom Snemovne reprezentantov Newtom Gingrichom vyjadril Clinton svoju účasť a ponúkol mu všetku pomoc, ktorú Biely dom a federálne orgány môžu poskytnúť.
Senátor využil pôvodné povolanie
Prvú pomoc jednému zo zranených policajtov, ako aj pištoľníkovi Russellovi Westonovi poskytol hneď po piatkovej streľbe v Kongrese senátor Bill Frist, ktorý je pôvodným povolaním srdcový chirurg. Policajtovi, ktorému sa venoval najprv, už život nezachránil, ale Russella Westona sprevádzal v sanitke do nemocnice a udržiaval v chode jeho srdce a pľúca. „Robil som, na čo som vyškolený. V takých kritických situáciách som sa ocital celý život,“ povedal 46-ročný Bill Frist.
O streľbe sa dozvedel vo svojej kancelárii, ktorá je v budove neďaleko Capitolu. Ihneď sa rozbehol na miesto činu pomôcť. „Boli to veľmi vážne zranenia na viacerých častiach tela. Treba ihneď začať s oživovaním. Urobil som iba to, čo by urobil každý traumatológ,“ povedal neskôr Bill Frist.
Jeho medicínske znalosti pomohli zachrániť život už viac ráz od chvíle, keď ho roku 1994 zvolili do Senátu. V decembri počas návštevy v Tennesee zbadal muža, ktorému náhle zlyhalo srdce a v sanitke ho dopravil do nemocnice. Vlani v septembri zasa oživil ženu, ktorá zamdlela pri Capitole od horúčavy. A ešte predtým pomohol kolegyni senátorke Dianne Feinsteinovej, ktorej začal následkom alergie zlyhávať dych. Počas republikánskeho konventu roku 1996 zasa zachránil muža, ktorý sa v reštaurácii dusil.
Očakávajú sa ďalšie sprísnenia
Do budovy Capitolu, kde sídli americký Kongres, má verejnosť voľný prístup a návštevníci sa môžu voľne pohybovať aj po väčšine jeho priestorov. Pre verejnosť sú uzavreté iba niektoré časti, kde sú pracovné priestory kongresmanov a senátorov. Hlavným bezpečnostným opatrením sú detektory kovu, ktorými musí prejsť každý, kto vstupuje dnu. Návštevníci majú prístup aj na galérie oboch snemovní, v ktorých zasadá Senát a Snemovňa reprezentantov. Pred vstupom do nich však musia opäť prejsť detektormi a treba odovzdať fotoaparáty, lebo v snemovniach je zákaz fotografovania. Inak možno fotografovať voľne, a ak návštevníkom žičí šťastie, dajú sa zvečniť aj známe osobnosti americkej politiky, ako Edward Kennedy, v minulosti Bob Dole či niektorí ministri.
Capitol chráni v súčasnosti 1200 policajtov a náklady na nich a na zabezpečovacie opatrenia nie sú malé - ročne viac ako 350 miliónov dolárov. Do blízkosti budovy sa nedostanú ani autá, ak nemajú osobitné povolenie. Ich vjazdu bránia zvláštne betónové bloky, ktoré po kontrole vozidla spustí službukonajúci policajt do úrovne vozovky. Každý násilný incident, ktorých bolo v minulosti v Capitole dosť, vyvolá zvýšené bezpečnostné opatrenia. Niektorí členovia Kongresu proti nim síce namietajú argumentujúc, že s množstvom policajtov, psov a bariér sa už pomaly cítia ako v bunkri, ale piatkový tragický incident ich argumenty výrazne oslabil. Nijaký bezpečnostný systém nie je dokonalý, a tak sa napríklad stalo, že novinár Jack Anderson prešiel na skúšku všetkými zabezpečovacími zariadeniami so skrytou pištoľou. V priestoroch Boba Dola potom ukázal zbraň a náboje. V roku 1991 sa pri Capitole upálil muž a o rok neskôr počas inauguračných slávností Billa Clintona sa dostala do budovy žena, ktorá mala vo vaku malú pištoľ. Uviedla však, že jej slúži na osobnú ochranu.
Aké budú nové bezpečnostné opatrenia po piatku, to ešte nevedno. Už dnes sú však americké vládne budovy vo Washingtone ako malé pevnosti. Po bombovom atentáte v Oklahoma City k nim zakázali príjazd autami a prístupové cesty blokujú policajti. Po sérii incidentov so streľbou pred Bielym domom je už niekoľko rokov vyradená z premávky aj Pennsylvania Avenue v časti, ktorá vedie pred sídlom amerického prezidenta.
Ruská delegácia
V čase, keď došlo k piatkovému útoku, bola v budove Capitolu aj delegácia ruského ministerstva vnútra, ktorá je v Spojených štátoch kvôli štúdiu amerických bezpečnostných metód. Podľa informácií ruskej agentúry ITAR-TASS člen delegácie, ktorý si neželal byť menovaný, potvrdil, že paniku a bezpečnostnú operáciu nahrali ruskí návštevníci na videozáznam. „Videli sme, ako sa začala panika a ľudia začali kričať a rozbehli sa všetkými smermi. Ale ako profesionálov nás zaujala dynamická činnosť bezpečnostných zložiek,“ konštatoval zdroj, podľa ktorého však zábery, na ktorých by sa strieľalo, delegácia nezaznamenala. Trinásť ruských expertov sa v Capitole zastavilo počas prestávky v ich oficiálnom programe.
Trest smrti pre vraha
Ak bude Russell Weston uznaný za vinného zo zastrelenia dvoch príslušníkov polície, čaká ho s najväčšou pravdepodobnosťou trest smrti. Podľa amerického zákona ho možno vyrúbiť za tzv. federálny trestný čin, lebo pri ňom zahynuli dvaja príslušníci federálnej polície a k streľbe došlo na federálnom majetku. Za federálne trestné činy vyhlasuje zákon približne 60 skutkov, vrátane použitia zbraní hromadného ničenia a vraždy príslušníka federálnych policajných jednotiek. Trest smrti možno uložiť aj za závažné trestné činy súvisiace s drogami. V súčasnosti čaká v USA na popravu na základe tohto zákona 13 odsúdených, vrátane Timothyho McVeigha, ktorý spáchal bombový atentát v Oklahoma City. Medzi 168 osobami, ktoré pri ňom zahynuli, bolo osem príslušníkov federálnych policajných zložiek.
OTAKAR KOŘÍNEK
spravodajca TASR, Washington